Wiadomości

„Wall Street Journal” zakazuje zwrotu „polskie obozy koncentracyjne”

Opublikowany: gru 2, 08:13

Dziennik „Wall Street Journal”, jedna z największych i najbardziej opiniotwórczych gazet w USA i na świecie, oficjalnie zakazał w swych publikacjach używania zwrotu „polskie obozy koncentracyjne”.

„Wall Street Journal” podjął tę decyzję po wielomiesięcznych protestach i staraniach polskiej dyplomacji, by gazeta zaprzestała używania tego zwrotu. W redakcji dziennika wielokrotnie interweniowali w tej sprawie ambasador RP w Waszyngtonie Robert Kupiecki oraz konsul RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk – Ziomecka. Podczas niedawnego spotkania z redakcją „Wall Street Journal” zaprzestania używania tego fałszywego zwrotu zażądał Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski. MSZ chce także podziękować za pomoc wszystkim organizacjom społecznym i zwykłym Polakom oraz Amerykanom pochodzenia polskiego, którzy włączyli się w starania w tej sprawie. Szczególne mocno dziękujemy prezesowi Fundacji Kościuszkowskiej p. Alexowi Storożyńskiemu, który zorganizował akcję zbierania podpisów pod protestem przeciw frazie „polskie obozy koncentracyjne”. „WSJ” poinformował o swej decyzji w wewnętrznym biuletynie dotyczącym stylu i zasad dziennikarstwa, obowiązującym wszystkich pracowników gazety i związanych z nią mediów. Decyzja „Wall Street Journal” stanowi ważny precedens, który pozwoli polskiej dyplomacji na całym świecie skuteczniej walczyć z tym fałszywym sformułowaniem. Placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych we wszystkich krajach od wielu lat reagują na każdy przypadek pojawienia się frazy „polskie obozy koncentracyjne” w mediach, żądając sprostowania i przeprosin.

Źródło: www.msz.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości