Wiadomości

W pociągach będzie bezpieczniej – projekt ustawy o Straży Ochrony Kolei trafił do konsultacji publicznych

Opublikowany: kwi 25, 11:07

Zwiększenie efektywności działania SOK i zapewnienie tej formacji przejrzystych zasad funkcjonowania to założenia upublicznionego w czwartek 21 kwietnia projektu ustawy.

Zgodnie z projektem ustawy, Straż Ochrony Kolei zostanie przekształcona w samodzielną formację nadzorowaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zaś jej zadania i uprawnienia zostaną rozszerzone tak, aby uwzględnić realia działalności SOK, zobowiązania wynikające z przynależności do UE oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa pasażerów i infrastruktury kolejowej.

Katalog zadań SOK realizowanych na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych, będzie obejmował m.in.: ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochronę życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi działaniami naruszającymi te dobra, kontrola przestrzegania przepisów porządkowych, kontrola ruchu drogowego ‑ w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym, zapobieganie, rozpoznawanie, wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców.

SOK w określonych przypadkach będzie mógł wykonywać swoje zadania poza obszarem kolejowym. Będzie ona także uprawniona do przetwarzania danych osobowych dla realizacji swoich zadań.

Funkcjonariusze SOK otrzymają uprawnienia między innymi do:

- wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i administracyjno-porządkowych; – nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym za wykroczenia określone w trybie przewidzianym przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia;
legitymowania osób, w celu ustalenia ich tożsamości; – zatrzymywania osób w przypadkach i trybie określonym w przepisach Kodeksu postępowania karnego; – pobierania od osób odcisków linii papilarnych lub wymazu ze śluzówki policzków;
przeszukiwania osób i pomieszczeń; – dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku na obszarze kolejowym; – kontroli trzeźwości pracownika i doprowadzania nietrzeźwych do izby wytrzeźwień;
zatrzymywania i kontroli pojazdów poruszających się na obszarze kolejowym i przyległym pasie gruntu w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia; – obserwowania i rejestrowania, przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń, w miejscach publicznych i na obszarach kolejowych, w pociągach i innych pojazdach kolejowych, a w określonych przypadkach także i dźwięku.

Zgodnie z projektem ustawy, funkcjonariusze SOK będą zatrudniani w drodze mianowania na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do służby. Jednym z założeń nowej ustawy jest zrównanie statusu funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei z innymi funkcjonariuszami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny na obszarze RP.

Straż Ochrony Kolei to umundurowana i uzbrojona formacja z wieloletnimi tradycjami. Powstała ona już w 1918 r. i od tego czasu w różnych formach stoi na straży porządku i bezpieczeństwa na obszarach kolejowych, a także zapewnia ochronę życia i zdrowia osób przebywających na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości