Wiadomości

Uwaga: od dzisiaj zmiany w CITES – sprawdź, jakie gatunki wymagają zezwolenia na przewóz

Opublikowany: cze 24, 08:37

XV Konferencja Stron Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (Konwencji Waszyngtońskiej, CITES) wprowadziła zmiany w załącznikach CITES. Od 23 czerwca 2010 r. bez zezwolenia nie przewieziemy m.in. salamandry Neurergus kaiseri, chwytnicy czy legwana z rodzaju Ctenosaura.

Każdorazowe przewożenie przez granicę zewnętrzną UE wszelkich ujętych w załącznikach konwencji (okazy żywe, martwe, przetworzone i produkty pochodne) wymagają uzyskania zezwolenia CITES. Jest ono wydawane przez stosowny Organ Zarządzający Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) – w Polsce przez Ministra Środowiska.

W przypadku eksportu, do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć dokumenty świadczące o legalnym pochodzeniu i pozyskaniu okazów, natomiast w przypadku importu – kopię zezwolenia eksportowego CITES. Przy sprowadzaniu żywych okazów dodatkowo do wniosku załącza się zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii o posiadaniu odpowiednich warunków do ich przetrzymywania. Wniosek powinien też zawierać dowód dokonania opłaty skarbowej za wydanie zezwolenia.

Najważniejsze zmiany w CITES po XV Konferencji Stron CITES znajdziesz pod adresem:http://www.mos.gov.pl/kategoria/3243_zmiany_w_cites_po_xv_konferencji_stron_cites_2010_r_nowosc/

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, sporządzona w Waszyngtonie, w dniu 3 marca 1973 roku, zwana jest także Konwencją Waszyngtońską lub w skrócie CITES. Celem Konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi zwierzętami i roślinami, rozpoznawalnymi ich częściami i produktami pochodnymi. Rzeczpospolita Polska ratyfikowała przystąpienie do Konwencji 12 grudnia 1989 roku. Weszła ona w życie w Polsce 12 marca 1990 roku.

Źródło: www.mos.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości