Wiadomości

Uszczelnianie przepisów egzekwowania należności podatkowych

Opublikowany: lip 24, 08:23

Rada Ministrów przyjęła założenia do dwóch ustaw. Pierwsze przewidują zmiany w Ordynacji podatkowej, drugie dotyczą przygotowania nowej ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych. Obie ustawy wdrażają do polskiego porządku prawnego przepisy prawa unijnego.

Powstaną regulacje umożliwiające skuteczną i szeroką wymianę informacji między administracjami podatkowymi państw członkowskich Unii Europejskiej. Nowe przepisy ułatwią pobór należności podatkowych, zmniejszą ryzyko oszustw i zapobiegną uchylaniu się od wypełniania obowiązków podatkowych stanowiących dochód budżetu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Wyznaczony będzie organ podatkowy odpowiedzialny za wymianę informacji oraz określone zostaną zasady współpracy organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego z organami podatkowymi podległymi ministrowi finansów.

W założeniach do ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych przewidziano przepisy wprowadzające skuteczny i efektywny system odzyskiwania należności. Uwzględnione będą wszystkie formy, jakie mogą przybrać należności organów publicznych dotyczące podatków, ceł, refundacji i interwencji, w tym należności pieniężnych przysługujących od zobowiązanego lub osoby trzeciej, które zastępują należność pierwotną. Wzajemna pomoc, zgodnie z założeniami, będzie obejmowała dokonywanie powiadomień i dochodzenie/zabezpieczenie należności pieniężnych oraz wymianę informacji takich jak: adres zamieszkania, posiadane rachunki bankowe (w tym również w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-pożyczkowych), posiadane ruchomości i nieruchomości, wysokość i źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia lub rodzaj i miejsce prowadzonej działalności. Tego typu informacje będą służyć wierzycielowi i organowi egzekucyjnemu w podjęciu decyzji o wystąpieniu z wnioskiem o dochodzenie należności lub podjęcie środków zapobiegawczych.

Zostanie utworzone centralne biuro łącznikowe. Będzie nim Izba Skarbowa w Poznaniu, której kadra posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę we współpracy międzynarodowej.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości