Wiadomości

Ustawa o VOD weszła w życie

Opublikowany: mar 1, 09:37

Regulacje dotyczące audiowizualnych usług medialnych na żądanie (VOD czyli video on demand) weszły wczoraj w życie.

Do tej pory – w przeciwieństwie do tradycyjnych usług telewizyjnych – usługi VOD nie były w polskim prawie ściśle regulowane. Ustawa ustala obowiązki i obciążenia przedsiębiorców na – co warto podkreślić – najmniejszym możliwym poziomie wskazywanym przez dyrektywę unijną.

Dotyczy ona polskich firm, których CELEM działalności gospodarczej jest udostępnianie audiowizualnych audycji na żądane.

Regulacją objęte więc zostaną podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na udostępnianiu audycji audiowizualnych w celach zarobkowych. Ustawa nie dotyczy ani osób, które działalności gospodarczej nie prowadzą (a więc np. tych, którzy publikują w sieci swoje filmiki), ani firm, które np. reklamują swą działalność publikując filmy o tym, co robią, albo publikują instrukcje obsługi w formie filmów. Udostępnianie musi także być publiczne, czyli – przynajmniej potencjalnie – odbierane przez masowego, nieoznaczonego odbiorcę.

Polskie firmy, których ustawa dotyczy, zostaną objęte m. in. wymogami dotyczącymi:

  • przekazów handlowych (reklamy, sponsorowania, telesprzedaży, lokowania produktów),ochrony małoletnich przed potencjalnie szkodliwymi * treściami,promowania audycji europejskich izakazem propagowania nienawiści.

Wymogi te zostały jednak określone w sposób elastyczny i adekwatny do potrzeb i możliwości krajowych przedsiębiorców.

Tak jak obecnie świadczenie audiowizualnych usług medialnych nie będzie wymagało żadnej rejestracji czy nawet zgłoszenia.

Źródło: www.mac.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości