Wiadomości

Ustawa o pozwach zbiorowych powinna trafić do kosza

Opublikowany: gru 4, 05:39

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich ustawa o pozwach zbiorowych, którą w czwartek zajmował się Senat, nie stanowi panaceum na problemy polskiego sądownictwa. Obecne rozwiązania prawne chroniące konsumenta są dostatecznie rozbudowane i powalają na skuteczną obronę ich praw. – Jeżeli ustawodawca chce wzmocnić prawa tej grupy osób, to powinien przede wszystkim znowelizować ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów. Konfederacja zdecydowanie opowiada się przeciwko tej ustawie i postuluje o jej odrzucenie przez senatorów – twierdzą eksperci KPP.

Poważnym mankamentem ustawy o pozwach zbiorowych jest to, że w jej uzasadnieniu zabrakło rzeczywistej oceny skutków finansowych dla gospodarki i polskich przedsiębiorstw. Zdaniem Konfederacji jest to kolejny przykład tworzenia prawa z naruszeniem podstawowych zasad legislacji i Konstytucji RP. KPP uważa, że wprowadzenie tej ustawy do polskiego ustawodawstwa powinno być poprzedzone gruntowną analizą praktyki stosowania podobnych przepisów.

Doświadczenia innych krajów, które wprowadziły tego typu rozwiązanie – np. Stanów Zjednoczonych – pokazują, że stosowanie instytucji pozwów zbiorowych służy przede wszystkim interesom fachowych kancelarii prawnych, nie zaś realizacji zasad sprawiedliwości. Pozwany przedsiębiorca zmuszony jest do godzenia się na warunki ugody, nie mające ani faktycznego, ani prawnego uzasadnienia. Robi to po to, by jak najszybciej zakończyć proces, który często jest źródłem zainteresowania wszelkich mediów, i który zazwyczaj przedstawiany jest w „krzywym zwierciadle” w taki sposób, by był jak najbardziej atrakcyjny dla odbiorcy.

Konfederacja nie widzi dostatecznego uzasadnienia, aby na naszym systemie prawnym dokonywać swego rodzaju eksperymentu i rozciągać możliwość dochodzenia praw praktycznie w każdej sprawie cywilnej.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości