Wiadomości

Ustawa o nasiennictwie GMO

Opublikowany: lis 22, 19:50

Sejm RP uchwalił, 9 listopada br., przedłożoną przez Prezydenta RP ustawę o nasiennictwie. Ustawa wdraża przepisy dyrektyw: 2008/90/WE regulującej kwestie związane z obrotem materiałem szkółkarskim roślin sadowniczych, 2009/145/WE regulującej kwestie związane z populacjami miejscowymi oraz tradycyjnymi odmianami warzyw i 2010/60/UE regulującej wprowadzanie do obrotu mieszanek roślin pastewnych dla ochrony środowiska. Terminy wdrożenia tych dyrektyw już upłynęły co oznacza że jednocześnie z wdrożeniem prawa wspólnotowego nie ma zagrożenia nałożenia kar wynikających z ich nieterminowej implementacji. Nowa ustawa zapewnia hodowcom odmian roślin, przedsiębiorcom nasiennym oraz użytkownikom materiału siewnego takie same prawa i obowiązki jak podmiotom nasiennych w innych państwach Unii Europejskiej. Tym samym można oczekiwać zwiększenia konkurencyjności polskich firm nasiennych na jednolitym rynku. Natomiast, odbiorcy materiału siewnego będą mieli dostęp do wyprodukowanego w Polsce, wg nowych zasad, materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych, tradycyjnych odmian warzyw oraz mieszanek roślin pastewnych dla ochrony środowiska.

W kwestii GMO ustawa wykonuje wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 16 lipca 2009 r. (sprawa C-165/08), tym samym znosi zakazy rejestracji odmian i obrotu materiałem siewnym odmian GMO, jako przepisów uznanych wyrokiem ETS za niezgodne z prawem UE.

Zniesienie zakazów nie oznacza zmiany podejścia do zagadnień GMO. Po wejściu ustawy w życie, na podstawie art. 104 ust. 9 zostaną wydane przez Radę Ministrów dwa rozporządzenia wprowadzające zakaz stosowania materiału siewnego kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora.

Nowa ustawa rozszerza kompetencje Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w zakresie sprawowania nadzoru nad stosowaniem materiału siewnego. Oznacza to poddanie kontroli upraw, które mogą pochodzić z zastosowania materiału siewnego genetycznie zmodyfikowanego i w konsekwencji nałożeniu sankcji pieniężnych oraz nakazowi zniszczenia uprawy.

Ustawa o nasiennictwie jest obecnie przedmiotem prac Senatu RP.

Źródło: www.minrol.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości