Wiadomości

Usługi budowlane w Niemczech – ujednolicenie okresu karencji

Opublikowany: kwi 10, 11:20

W związku ze stosowaniem przez Niemcy, na podstawie Traktatu Akcesyjnego rozwiązań przejściowych w zakresie transgranicznego świadczenia usług, polskie przedsiębiorstwa mogą wykonywać w tym kraju usługi budowlane, sprzątania i dekoratorstwa wnętrz tylko w ramach nadal obowiązującej polsko-niemieckiej umowy z 1990 r. o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło.

W marcu 2007 r. administracja niemiecka anulowała wymóg przestrzegania określonych, wynikających z umowy z 1990 r. okresów przerw pomiędzy kolejnymi delegowaniami pracowników dla wykonania ww. usług. Ich stosowanie w podanym wymiarze było wielokrotnie kwestionowane przez MPiPS w kontaktach dwustronnych z partnerem niemieckim jako odbiegające od praktyki powszechnie przyjętej w Unii Europejskiej.

Równocześnie strona niemiecka zniosła, określone w Art. 5 ww. umowy ograniczenia dotyczące maksymalnego czasu trwania prac przewidzianych umową o dzieło.

Według zapewnienia strony niemieckiej, powyższe zmiany nie mają wpływu na stosowanie postanowień Rozporządzenia (EWG) 1408/71, dotyczącego stosowania systemów zabezpieczenia społecznego pracowników i osób prowadzących działalność na własny rachunek przemieszczających się we Wspólnocie.

Źródło: www.mps.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości