Wiadomości

Urzędnik odpowie za negatywne konsekwencje swoich decyzji

Opublikowany: gru 31, 08:38

Rząd poparł poselski projekt ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, przyjęcie tych przepisów przez Sejm będzie milowym krokiem na drodze do pełnego urzeczywistnienia zasad państwa prawa.

Ustawa ta, oprócz zasad odpowiedzialności odszkodowawczej urzędników, normuje również kwestie prowadzenia postępowania wyjaśniającego w przypadku naruszenia prawa i sposoby podawania do publicznej wiadomości informacji na ten temat. Określa również, że funkcjonariusz publiczny ma obowiązek naprawienia szkody powstałej w wyniku wydania decyzji lub zaniechania jej wydania.

Dotychczas w Polsce nie było jednego, systemowego i spójnego mechanizmu zapobiegania niesprawnym lub niezgodnym z prawem działaniom urzędników. Co więcej, podejmowane decyzje często narażały obywateli na bardzo poważne straty. Przyjęcie tej ustawy może, naszym zdaniem, przywrócić zaufanie społeczeństwa do instytucji publicznych.

Dotychczas urzędnicy zbyt często podejmowali pochopne decyzje, a konsekwencje ponosili tylko i wyłącznie ich adresaci. Dla przedsiębiorców, dla których jedna błędna decyzja administracyjna często oznacza ogromne straty finansowe, a nawet bankructwo, niezwykle ważne jest stworzenie przejrzystego systemu odpowiedzialności urzędników za podejmowane decyzje.

Dzięki proponowanym przepisom zmianie ulegną nie tylko warunki prowadzenia działalności gospodarczej, ale również zmniejszy się ilość rozstrzygnięć administracyjnych wydawanych z naruszeniem prawa. W konsekwencji wpłynie to na rozwój przedsiębiorczości oraz poprawę wizerunku instytucjonalnego otoczenia gospodarki.

Źródło: kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości