Wiadomości

Urzędnik odpowie za błąd

Opublikowany: sie 4, 09:04

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt ustawy wprowadzającej materialną odpowiedzialność urzędników za błędne decyzje, samowolę oraz powolne działanie. Konfederacja Pracodawców Polskich popiera ten plan.

Złe funkcjonowanie urzędów administracji państwowej potwierdził niedawny raport NIK. Wyniki kontroli pokazały wiele błędów popełnianych przez urzędników, np. akceptację niepełnych wniosków koncesyjnych czy wymaganie dodatkowych dokumentów nieprzewidzianych w przepisach. NIK wskazuje na niebezpieczeństwo korupcyjne i kłopoty z obsługą systemu reglamentacyjnego. Za skutki złych decyzji popełnianych przez urzędników karani są przedsiębiorcy. Zdaniem KPP nie ma uzasadnienia dla takiej sytuacji. Wprowadzenie materialnej odpowiedzialności urzędników, co postuluje KPP, zwiększy ich poczucie odpowiedzialności za pracę. Poszczególne sprawy będą rozpatrywane rzetelniej i bardziej wnikliwie.

W naszej opinii poza wprowadzaniem odpowiedzialności urzędników, należy zadbać o ich lepsze przygotowanie do wykonywanej pracy i odpowiednie zmotywowanie do podejmowania ryzyka zawodowego. Dlatego ich wynagrodzenia powinny zostać powiązane z zakresem odpowiedzialności
i wydajnością pracy, co spowoduje wzrost płac dla najlepszych. Będzie to dodatkowym bodźcem do efektywnych działań.

KPP uważa, że instytucja odpowiedzialności materialnej urzędników jest dobrym rozwiązaniem. Zmusi urzędy do rzetelnej pracy i weryfikacji merytorycznej swoich kadr, co będzie pierwszym krokiem do zmniejszenia ilości błędnych decyzji. Poza tym – wreszcie – także administracji zacznie zależeć na zwiększeniu stopnia przejrzystości polskiego prawa, które zmniejszy prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez urzędnika.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości