Wiadomości

Uprawnienia osób niepełnosprawnych w sądzie

Opublikowany: lis 27, 03:55

Postępowanie przed organami wymiaru sprawiedliwości regulują w szczególności przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz.296 z późn.zm.), którego przepisy przewidują m.in. iż strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Kodeks stanowi również, że przesłuchanie osób dotkniętych chorobą lub kalectwem odbywa się w miejscu gdzie przebywają, jeżeli nie mogą go opuścić. Osoby głuche i nieme składają przyrzeczenie przez podpisanie jego tekstu lub przy pomocy biegłego, także zeznania składają na piśmie lub przy pomocy biegłego.

Osoby niepełnosprawne mogą być reprezentowane przed sądem przez organizacje społeczne na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 listopada 2000 r. w sprawie określenia wykazu organizacji społecznych uprawnionych do działania przed sądem w imieniu lub na rzecz obywateli (Dz.U. Nr 100, poz.1080). Rozporządzenie to jest aktem wykonawczym do w/w ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, a przed jego wydaniem obowiązywało w tej sprawie zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 lipca 1991 r. (M.P. Nr 22, poz.155).

Także przepisy ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity Dz.U. z 1998 r. Nr 64, poz.414 z późn.zm.) nakładają na jednostki pomocy społecznej obowiązek świadczenia osobom, rodzinom i społecznościom specjalistycznych usług, w tym prawnych, udzielanie informacji o prawach i uprawnieniach, organizowanie specjalistycznego poradnictwa w szczególności prawnego i psychologicznego, a także przewidują możliwość udzielania pomocy w załatwianiu spraw urzędowych. Na mocy tej ustawy, do zadań z zakresu administracji rządowej realizowanych przez powiat należy m.in. utworzenie i utrzymywanie powiatowego centrum pomocy rodzinie, które wykonuje również w/w zadania. Ponadto, kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie może wytaczać na rzecz obywateli powództwa o roszczenie alimentacyjne oraz kierować wnioski o ustalenie stopnia niepełnosprawności lub niezdolności do pracy do organów określonych odrębnymi przepisami.

Źródło: www.mps.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości