Wiadomości

Unijne urlopy macierzyńskie muszą jeszcze zaczekać

Opublikowany: paź 21, 08:38

Ministrowie ds. rodziny oraz równości płci spotkali się w Krakowie w dniach 20 i 21 października.

Podczas nieformalnego spotkania omówiono między innymi kwestie związane z urlopem macierzyńskim. W zeszłym roku PE zaproponował, aby urlop macierzyński wynosił 20 tygodni i był w 100% płatny. W krajach członkowskich długość urlopu macierzyńskiego wynosi od 14 do 28 tygodni, np. w Niemczech 14 tygodni, w Polsce – 22. Nie zawsze cały urlop macierzyński jest płatny w 100%. Ze względów finansowych trudno jest osiągnąć kompromis. Dyskusje nad ujednoliconym unijnym urlopem macierzyńskim będą prawdopodobnie toczyć się jeszcze dość długo.

Eksperci m. in. z Sieci ds. Równości Płci i Rynku Pracy Komisji Europejskiej, Europejskiego Instytutu ds. Równości Płci, Europejskiej Agencji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, europejskich organizacji pozarządowych oraz partnerów społecznych przedstawili swój dorobek w zakresie promowania najlepszych mechanizmów godzenia ról zawodowych, rodzinnych i prywatnych.

Na konferencji odbyła się również oficjalna prezentacja raportu na temat Przeglądu Stanu Wdrażania Pekińskiej Platformy Działania pt: “Kobiety a gospodarka: Godzenie życia zawodowego z rodzinnym jako warunek równego uczestnictwa w rynku pracy” przygotowanego przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn dla Prezydencji Polskiej.

Źródło: www.mpips.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości