Wiadomości

Unijne pieniądze na walkę z przemocą

Opublikowany: mar 5, 08:37

Ruszył nabór wniosków do unijnego programu „DAPHNE III”, poświęconego walce z przemocą wobec dzieci, młodzieży i kobiet. Kwota do wydania w 2010 roku to blisko 29 mln euro (ok. 116 mln złotych). O unijne wsparcie mogą ubiegać się m.in. organizacje pozarządowe, administracja samorządowa, szkoły wyższe oraz ośrodki badawcze.

Projekty powinny być złożone do 30 kwietnia 2010 roku, bezpośrednio do Komisji Europejskiej za pośrednictwem internetowego systemu PRIAMOS. Ważne jest, aby zainteresowane organizacje realizowały projekt wraz z partnerem z innego kraju Unii Europejskiej. W kwestiach technicznych należy zwrócić uwagę, że wniosek najlepiej wysłać w języku angielskim, niemieckim lub francuskim za pośrednictwem internetowego systemu PRIAMOS.

Z otrzymanych wniosków zostaną wybrane najlepsze projekty zapobiegające oraz zwalczające przemoc wobec dzieci, młodzieży i kobiet. Projekty, które otrzymywały wsparcie w poprzednich latach to m.in. takie, które organizowały szkolenia dla policjantów, prowadziły badania naukowe dot. przemocy czy przygotowywały warsztaty i konferencje, na których przedstawiciele państw unijnych wymieniali się doświadczeniami w zakresie walki z przemocą.

Szczegółowe informacje dla zainteresowanych znajdują się na stronie http://ec.europa.eu/justice_home

Przypomnijmy, że program „DAPHNE III” został przyjęty w 2007 roku przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Jest kontynuacją działań programów: Daphne i Daphne II z zakresu walki z przemocą.

Program skierowany jest do wszystkich grup, które zajmują się zjawiskiem przemocy, a więc zarówno do ofiar przemocy, jak i do innych grup takich jak m.in. kadra nauczycielska i edukacyjna, policja, straż graniczna, pracownicy socjalni, władze lokalne i krajowe, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, wspólnoty wyznaniowe itd.

Według założeń DAPHNE III ma koordynować działania w całej Unii przeciwko przemocy wobec dzieci, młodzieży i kobiet, jak również zapewnić wsparcie ofiarom przemocy i grupom ryzyka. W Polsce wdrażanie programu wspomaga Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji na stronie MSWiA: www.mswia.gov.pl/daphne

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości