Wiadomości

Unijna dyrektywa w sprawie dzieł osieroconych

Opublikowany: sie 2, 07:39

Polski rząd popiera projektowaną dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady, która ma umożliwiać korzystanie z utworów osieroconych. To priorytet polskiej prezydencji w obszarze prawa autorskiego – mówiła w Sejmie wiceminister kultury Monika Smoleń. Komisja do Spraw Unii Europejskiej 28.07. br. rozpatrzyła wniosek Komisji Europejskiej w sprawie projektu dyrektywy.

Projektowana dyrektywa ma na celu umożliwienie korzystania z utworów osieroconych, czyli takich, które podlegają ochronie autorsko-prawnej, ale w stosunku do których nie można ustalić właściciela autorskich praw majątkowych lub jego lokalizacji. Korzystanie z dzieł osieroconych ma – zgodnie z projektem dyrektywy – umożliwić digitalizację, ochronę i udostępnienie zasobów instytucji publicznych jak biblioteki, archiwa czy filmoteki.

Wiceminister Monika Smoleń zapowiedziała, że podczas prac legislacyjnych polski rząd będzie dążył do objęcia dyrektywą jak najszerszego katalogu utworów, w szczególności literackich, dźwiękowych i audiowizualnych. Jak zauważyła, brak uregulowań w tej kwestii hamuje rozwój wielu projektów, w tym Europeany – największej cyfrowej biblioteki internetowej.

Komisja Europejska zapowiadała przyjęcie dyrektywy w sprawie utworów osieroconych w 2010 r. w komunikacie “Europejska agenda cyfrowa”. Jednak ze względu na rozbieżność stanowisk, inicjatywa została przesunięta na rok 2011. Projekt dyrektywy przyjęto ostatecznie 24 maja br.

Źródło: www.mkidn.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości