Wiadomości

Unia znosi wizy dla trzech państw bałkańskich

Opublikowany: wrz 18, 08:35

Dwadzieścia pięć państw Unii, które zniosły granice wewnętrzne tworzy obszar Schengen, gdzie obowiązują jednolite przepisy wizowe dla obywateli krajów trzecich. Obowiązek wizowy dotyczy większości krajów bałkańskich, których mieszkańcy potrzebują wiz również na krótki pobyt. Komisja Europejska planuje znieść wymagania, ale tylko dla wybranych krajów. Czy grozi to powstaniem nowych podziałów w regionie? W środę posłowie będą zadawać na ten temat pytania przedstawicielom Komisji i Rady.

Po tym, jak państwa członkowskie zgodziły się na ulgi dla obywateli byłej Jugosławii, Komisja Europejska przedstawiła w lipcu wniosek w sprawie zmiany istniejących regulacji wizowych.

Jacques Barrot, komisarz UE odpowiedzialny za obszar sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa i przedstawiciel Rady zaprezentują w środę po południu uzasadnienie planowanego zniesienia obowiązku wizowego dla części krajów Bałkanów Zachodnich.

Zgodnie z tą propozycją, która weszłaby w życie już w styczniu 2010 roku, wiz na krótkie podróże do krajów Schengen nie potrzebowaliby już obywatele Serbii, Czarnogóry oraz Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, pod warunkiem, że na granicy wylegitymują się paszportem biometrycznym.

Obywatele Bośni i Hercegowiny oraz Albanii nadal będą musieli starać się o wizy na wjazd do strefy Schengen.

W uzasadnieniu takiego podziału, Komisja Europejska podaje, iż dwa ostatnie kraje nie spełniły jeszcze wymaganych przez Unię kryteriów w zakresie bezpieczeństwa dokumentów, przeciwdziałania nielegalnej imigracji, porządku publicznego i bezpieczeństwa. Komisja będzie kontynuowała dialog w tej sprawie i wzmocni wysiłki, by pozostałe państwa osiągnęły niezbędne standardy, czytamy w oficjalnym komunikacie.

We wrześniu, posłowie do Parlamentu Europejskiego z Komisji Spraw Zagranicznych skrytykowali projekt w obawie, że może się przyczynić się do wzmocnienia podziałów w regionie Bałkanów Zachodnich i doprowadzi do dalszego wzrostu nierówności wśród obywateli, nawet w obrębie jednego kraju: na przykład bośniaccy Serbowie posiadają często także serbski paszport i w przeciwieństwie do swoich rodaków, Bośniaków, nie będą potrzebowali wizy.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości