Wiadomości

Umarzanie należności, rozkładanie na raty i odraczanie jej terminu płatności na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2005.167.1398).

Opublikowany: gru 13, 14:21

Materii wskazanej w tytule naszego artykułu dotyczy Tytuł V omawianej ustawy a konkretniej art.119-125. Warunkiem skorzystania z umorzenia, rozłożenia na raty bądź odroczenia jest zaistnienie sytuacji, gdy natychmiastowe ściągnięcie należności byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami lub groziłoby dłużnikowi zbyt ciężkimi skutkami. Instytucje te odnoszą się do należności, czyli kosztów sądowych oraz grzywien orzeczonych w toku postępowania sądowego.

Rozłożenie na raty należności bądź jej odroczenie możliwe jest na okres 2 lat (wyjątkowo na 3 lata) i na wniosek złożony przez dłużnika. Niezapłacenie którejkolwiek raty w terminie powoduje natychmiastowa wymagalność całej sumy. Nie jest możliwe rozłożenie na raty sumy niższej niż trzykrotna wysokość opłaty podstawowej. Aktualnie opłata podstawowa wynosi 30 złotych. Rozłożenie na raty sumy niższej niż 90 złotych będzie, więc niemożliwe.

Umorzenie w całości lub części należności możliwe jest na wniosek dłużnika oraz z urzędu. W tym pierwszym przypadku dłużnik musi we wniosku wykazać, iż w związku z sytuacja rodzinna, majątkowa, wysokością dochodów, nie jest w stanie ich uiścić należności, a ich ściągnięcie pociągnęłoby zbyt ciężkie skutki dla niego lub jego rodziny. Z urzędu należności mogą być w całości lub części umorzone, gdy egzekucja ich była nie skuteczna i późniejsze jej wszczęcie byłoby bezcelowe oraz gdy wszczęcie egzekucji okazało się niemożliwe albo byłoby bezcelowe wobec stwierdzenia, ze suma z prowadzenia egzekucji nie pokryłaby jej kosztów.

O rozłożeniu na raty, odraczaniu, umorzeniu należności decyduje prezes sądu właściwego dla jej dochodzenia. Do niego składa się też wnioski w tych sprawach.

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości