Wiadomości

UKE rozpoczyna wdrażanie projektu wspierającego budowę sieci szerokopasmowych

Opublikowany: mar 10, 08:44

W dniu 9 marca odbyła się w siedzibie UKE konferencja prasowa zapowiadająca inaugurację projektu systemowego służącego wspieraniu budowy sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Poniżej prezentujemy wystąpienie pani prezes UKE Anny Streżynskiej.

I 4 marca 2010 wpłynęła do UKE informacja o zatwierdzeniu przez MSWiA projektu systemowego w ramach POIG 8.3. służącego wsparciu działań związanych z budową sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu.

II W ramach projektu UKE będzie doradzać przy realizacji inwestycji z RPO oraz PO RPW a także realizacji programu POIG 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion i 8.4. – Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie Ostatniej mili.

III Konieczność istnienia takiego projektu widzieliśmy już rok temu, gdy wraz z ministrem Witoldem Drożdzem dokonywaliśmy oceny stanu realizacji projektów oraz ich wzajemnych relacji. Wówczas to raczej relacje poszczególnych projektów budziły nasze obawy, po roku, to stan zaawansowania realizacji wszystkich projektów BB jest naszą główną troską. Oboje wówczas pomyśleliśmy o konieczności stworzenia swoistego help-desku dla samorządów i dla przedsiębiorców, a także dla poszczególnych instytucji wdrażających.

IV W latach 2007-2013 Polska może wykorzystać około 1 mld euro na same lokalne i regionalne sieci szerokopasmowe, jednak mija już 30 miesięcy, a z powyższej kwoty wydano dopiero 2 proc., czyli 18 mln euro.

V UKE rozpoczyna realizację projektu w 30 miesiącu wydatkowania unijnych funduszy. Nie zamierzamy nikogo obwiniać – inwestycje telekomunikacyjne są trudne, szczególnie gdy zostaną nimi obarczone jednostki samorządowe, niewyspecjalizowane w takich inwestycjach, lub administracja państwowa. Jednak naprawdę przyszła pora, żeby powiedzieć sobie, jak wygląda rzeczywistość. Mimo upływu czasu wydaje się, że jest wciąż szansa na wydatkowanie tych pieniędzy w całości. Z uwagi na presję czasu przystępujemy od razu do przygotowania Raportu Otwarcia, pomimo iż jeszcze nie jest podpisana umowa o realizację projektu i nie wiemy kiedy to się stanie.

VI Raport otwarcia zostanie podany do publicznej wiadomości natychmiast po podpisaniu umowy na kolejnej konferencji prasowej. Konferencje takie i raporty z realizacji projektu systemowego będą odbywać się co kwartał.

VII Pamiętać trzeba, że jest to skok do basenu bez wody, mamy tylko miękkie narzędzia, nie możemy nikogo zmusić ani żeby inwestował, ani żeby inwestował w określony sposób i w określonym tempie. W projekcie systemowym nie ma uprawnień decyzyjnych, są tylko uprawnienia doradcze. Nie spodziewajcie się zatem Państwo scentralizowania wydatkowania środków czy centralnego decydowania o modelach inwestycyjnych. Będziemy mogli jedynie podpowiadać, doradzać, pomagać w przejściu procedur i wyjaśniać pojęcia właściwe unijnemu systemowi prawnemu. Jednakże pomimo iż brzmi to skromnie, jest na to ogromne zapotrzebowanie ze strony beneficjentów poszczególnych projektów.

VIII Pamiętać także trzeba o tym, że w 30. miesiącu realizacji projektów znaleźliśmy się w zasadzie na początku drogi i że UKE mocą projektu systemowego zostaje po raz pierwszy oficjalnie zaangażowane we wspomaganie projektów infrastrukturalnych – ponosi jednak odpowiedzialność nie za realizację programów, bo decyzje co do nich pozostają w gestii odpowiednich resortów oraz beneficjentów, z reguły jednostek samorządowych, lecz za doradzanie i wspieranie w ich realizacji.

IX Czekamy na megaustawę, która w połowie roku umożliwi przyspieszenie procedur, likwidację barier prawnych oraz świadczenie pomocy samorządom, które podejmują trud inwestycji, ale także umożliwi dokonanie prawidłowej inwentaryzacji istniejącej infrastruktury.

X Pamiętać także należy że z uwagi na wybory samorządowe oraz sytuację finansową samorządów ten rok możemy uznać za stracony w większości województw. Jednakże czas ten posłuży nam do zbudowania silnego ośrodka doradczego dla tych, którzy już teraz lub nieco później będą gotowi do inwestycji.

XI Mamy nadzieję, że na następnej konferencji, którą wyjątkowo planujemy za miesiąc, będziemy już mieli podpisaną umowę oraz gotowy Raport Otwarcia.

Stan realizacji projektów w poszczególnych programach operacyjnych:

  • RPO – 579 mln euro na infrastrukturę szerokopasmową. Podpisano sześć umów na dofinansowanie (cztery w woj. łódzkim, jedną w woj. wielkopolskim i jedną w woj. warmińsko-mazurskim) na łączną kwotę 16,6 mln euro, co stanowi 3 proc. dostępnych środków;
  • PO IG Działanie 8.3. – 364 mln euro. Podpisano 50 umów na dofinansowanie za około 21,5 mln euro, co stanowi 5,9 proc. dostępnych środków;
  • PO IG Działanie 8.4. – 200 mln euro na tak zwana „ostatnią milę”. Podpisano 11 umów na kwotę około 1,4 mln euro, co stanowi 0,68 proc. dostępnych środków.
  • PO RPW – 300 mln euro. Beneficjenci to samorządy województw Wschodniej Polski. Projekt jest na etapie oceny studium wykonalności. Nie podpisano żadnych umów.
  • PROW – 59 mln euro. Beneficjentami są gminy i ich związki. Środki dostępne od grudnia 2009 r.

Źródło: www.uke.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości