Wiadomości

Uchwała w sprawie Rządowego programu pomocy uczniom w 2009 r. – „Wyprawka szkolna”

Opublikowany: kwi 27, 09:05

W roku szkolnym 2009/2010 zostanie wprowadzona nowa podstawa programowa. Konsekwencją tego będzie obowiązywanie w szkołach nowych podręczników dla uczniów rozpoczynających naukę w I klasie szkoły podstawowej, w I klasie ogólnokształcącej szkoły muzycznej pierwszego stopnia, w I klasie gimnazjum, w I klasie ogólnokształcącej szkoły muzycznej drugiego stopnia, w I ogólnokształcącej klasie szkoły sztuk pięknych i IV ogólnokształcącej klasie szkoły baletowej.
Rząd realizując politykę wyrównywania szans edukacyjnych, przygotował program dla dzieci z rodzin o niskim statusie ekonomicznym. Pomoc w postaci dofinansowania zakupu podręczników będzie przyznawana dzieciom z rodzin spełniających kryterium dochodowe, zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej. Przewiduje się, że pomoc trafi do ok. 550 tys. uczniów.

Na realizację programu przewidziano 104.000 tys. zł. Pieniądze zostaną przekazane w dwóch transzach: do 20 maja br. (I transza) i do 28 września br. (II transza).

Przyznanie dofinansowania będzie odbywać się na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) ucznia, nauczyciela, pracownika socjalnego. Wniosek powinien zostać złożony do dyrektora szkoły. Sporządzi on listę uczniów uprawnionych do otrzymania pomocy, którą przekaże wójtowi gminy, burmistrzowi lun prezydentowi miasta. Dotację dla gmin na realizację programu przekazywać będzie wojewoda.

Przewiduje się, że z programu będą mogły skorzystać również rodziny uczniów niespełniających kryteriów dochodowych, ale których sytuacja wymaga udzielenia wsparcia na zakup nowych podręczników (sieroctwo, bezdomność, ciężka choroba w rodzinie czy inne zdarzenia losowe).

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości