Wiadomości

Uchwała w sprawie przedłożenia Traktatu z Lizbony do ratyfikacji

Opublikowany: lut 19, 14:18

Warunkiem wejścia w życie Traktatu jest ratyfikowanie go przez wszystkie państwa członkowskie, które podczas spotkania Rady Europejskiej w czerwcu 2007 r. zobowiązały się do takiego przeprowadzenia procedury ratyfikacyjnej, by mógł on wejść w życie 1 stycznia 2009 r., a więc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2009 r.

Kompetencje, prawa i obowiązki Wspólnoty Europejskiej przejmie Unia Europejska. Traktat z Lizbony, nazywany również Traktatem Rewizyjnym, nadaje Unii jednolitą osobowość prawną, zaliczając Parlament Europejski, Radę Europejską, Radę, Komisję Europejską, Trybunał Sprawiedliwości UE, Europejski Bank Centralny i Trybunał Obrachunkowy do instytucji Unii Europejskiej.
Wśród najważniejszych reform wprowadzonych Traktatem należy wymieć wzmocnienie roli parlamentów narodowych państw członkowskich. Przyjęte uregulowania umożliwiają tym parlamentom, po raz pierwszy w historii procesu integracyjnego, wywieranie bezpośredniego wpływu nam kształt unijnej legislacji. Wzmocniono również znaczenie Parlamentu Europejskiego. Rada i Parlament otrzymały równorzędną pozycję.

Traktat wprowadza rozwiązania, które mają istotne znaczenie dla umocnienia ochrony praw podstawowych i europejskiego systemu ochrony praw człowieka. Karta Praw Podstawowych otrzymała prawny charakter. W stanowisku RP w sprawie Karty podkreślono, że nie narusza ona uprawnień państw członkowskich do stanowienia prawa w zakresie moralności publicznej, prawa rodzinnego czy ochrony godności i integralności człowieka.
W dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB) Traktat zakłada utworzenie funkcji wysokiego przedstawiciela UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Będzie on wybierany na 2,5-letnią kadencję.
Po ratyfikowaniu Traktatu przez Polskę stanie się on częścią naszego porządku prawnego. Zwiększą się uprawnienia Sejmu z zakresie współdecydowania o prawie unijnym. Zmiany obejmą także system prezydencji. Polska będzie pełnić tę funkcję w 2011 roku. Przewodnictwo w Radzie Europejskiej będzie trwać 18 miesięcy i ma być sprawowane przez trzy państwa, z których każde będzie przewodniczyć Radzie przez 6 miesięcy. Pozostałe dwa mają pełnić funkcję wspierającą.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości