Wiadomości

Uchwała RM ws. członkostwa Polski w NEA

Opublikowany: sie 24, 08:51

24 sierpnia 2010 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez MG projekt uchwały w sprawie przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Agencji Energii Jądrowej (Nuclear Energy Agency – NEA) przy OECD. Członkostwo w organizacji umożliwi nam korzystanie z ponad 50-letnich doświadczeń Agencji w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

W związku z podjętymi działaniami na rzecz wdrożenia energetyki jądrowej, Polska zamierza rozwijać współpracę z krajami o bogatym doświadczeniu i najlepszych praktykach w tej dziedzinie. Zdaniem MG jest to niezbędne dla zapewnienie powodzenia tego ambitnego przedsięwzięcia.

Członkostwo w NEA umożliwi Polsce udział w pracach grup roboczych Agencji, a przez to wpływanie na kształt realizowanej przez nią polityki. Zyskamy możliwość kształtowania nowoczesnych rozwiązań z sektora energetyki jądrowej, gospodarki odpadami promieniotwórczymi, likwidacji obiektów jądrowych oraz funkcjonowania infrastruktury techniczno-badawczej. Projekt uchwały przewiduje, iż Polskę w organach i działalności NEA będzie reprezentować Minister Gospodarki we współpracy z Prezesem Państwowej Agencji Atomistyki.

Polskie starania o przystąpienie do Agencji poparły jednomyślnie wszystkie państwa członkowskie na posiedzeniu Komitetu Sterującego NEA 21 kwietnia 2010 r., w tym także główne kraje blokujące wcześniej naszą akcesję, tj. USA i Japonia. Swojego poparcia dla naszych starań udzielił także dyrektor generalny NEA, Louis Echávarri.

Nuclear Energy Agency została utworzona 20 grudnia 1957 r. Obecnie należy do niej 28 państw, z czego 17 posiada dobrze rozwiniętą i funkcjonującą energetykę jądrową. NEA promuje współpracę państw członkowskich w zakresie naukowych i technicznych aspektów wykorzystania energii jądrowej. Polska od 2007 r. jest reprezentowana w pracach komitetów i grup roboczych NEA, jako uczestnik ad hoc.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości