Wiadomości

Uchwała RM w sprawie strategii rozwoju portów morskich do 2015 r.

Opublikowany: lis 13, 08:53

Rozwój infrastruktury portowej oraz oferty usługowej, a także poprawa współdziałania administracji, podmiotów zarządzających oraz użytkowników portów, to najważniejsze założenia przyjętej strategii. Przygotowany przez rząd dokument zakłada wzrost udziału portów morskich w rozwoju gospodarczym kraju oraz podniesienie ich rangi w międzynarodowej sieci transportowej.

W strategii zaplanowano poprawę stanu infrastruktury portowej, m.in. poprzez budowę nowoczesnych terminali przeładunkowych, w tym kontenerowych, promowych oraz centrów dystrybucyjno-logistycznych. Ponadto wspierany ma być ruch pasażerski, w tym przede wszystkim związany z obsługą żeglugi promowej i wycieczkowej. Prowadzone będą również prace legislacyjne związane m.in. z funkcjonowaniem portów oraz uporządkowaniem portowych spraw własnościowych.

Inwestycje w infrastrukturę portową otrzymają wsparcie z budżetu państwa, Unii Europejskiej oraz międzynarodowych instytucji finansowych, np. w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Na rozwój transportu morskiego zaplanowano przeznaczyć ponad 700 mln euro. Ze środków budżetu państwa finansowane będą m.in. wieloletnie plany dotyczące budowy falochronu w Świnoujściu oraz drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej prognozuje, że do 2015 r. w największych polskich portach zmniejszy się znacząco przeładunek węgla i rud żelaza, natomiast zwiększy się przeładunek drobnicy (m.in. towarów wysoko przetworzonych), a także zboża, ropy naftowej i gazu. Wzrośnie również ruch pasażerski.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości