Wiadomości

Ubezpieczenia powinny być dobrowolne

Opublikowany: paź 16, 08:59

Do konsultacji społecznych trafił poselski projekt ustawy, rozszerzający listę osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu o osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące, które są objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowym. Zamysłem projektodawcy jest zrównanie praw do świadczeń chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz rehabilitacyjnych przedsiębiorców oraz osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Konfederacja Pracodawców Polskich stanowczo sprzeciwia się nakładaniu dodatkowych zobowiązań na osoby prowadzące działalność gospodarczą. – Uważamy, że ubezpieczenie chorobowe w odniesieniu do osób prowadzących pozarolniczą działalność powinno pozostać dobrowolne – mówi ekspert KPP, Adam Ambrozik.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu w sposób dobrowolny otrzymują prawo do zasiłku dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia przy czym do tego okresu zalicza się także poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego pod warunkiem, że przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni. Warunkiem zachowania ciągłości jest terminowa płatność składek. Natomiast osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osoby z nią współpracujące w przypadku spóźnienia z opłatą składki (nawet o jeden dzień) muszą za każdym razem, pisemnie zwracać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o wyrażenie zgody na późniejsze opłacenie składki. W przeciwnym razie tytuł do ubezpieczenia ustaje od pierwszego dnia miesiąca, w którym składka została opłacona po terminie.

Nowelizacja zakłada, że składka na ubezpieczenie chorobowe wyniesie 46,94 zł. Według ustawodawcy jest to, wystarczający dowód na to, że osoby prowadzące działalność gospodarczą nie zostaną obciążone finansowo i będą mogły korzystać ze wszystkich przywilejów na prawach osób ubezpieczonych obowiązkowo. – Konfederacja nie podziela tej opinii i stoi na stanowisku, że ubezpieczenie chorobowe osób prowadzących działalność powinno pozostać dobrowolne – podkreśla Adam Ambrozik.

Źródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości