Wiadomości

Tysiące zaświadczeń o niezaleganiu od ręki

Opublikowany: cze 30, 02:00

Już blisko 40 tysięcy zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek od ręki otrzymali przedsiębiorcy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Od końca maja, w ciągu każdego tygodnia liczba zaświadczeń wystawionych na salach obsługi klienta ZUS wzrasta średnio o ok. 5 tysięcy. Przez trzy tygodnie czerwca przedsiębiorcy otrzymali od ręki już blisko 16 tysięcy zaświadczeń. Najwięcej zaświadczeń zostało wystawionych w Warszawie. W trzech stołecznych oddziałach ZUS przedsiębiorcy otrzymali ich ponad 5 tys. Blisko 2,5 tys. zaświadczeń wydał dotychczas oddział ZUS w Płocku. Wszystkie oddziały ZUS wystawiły już 37,2 tys. zaświadczeń.

Możliwość otrzymania zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził w kwietniu. Jest to kolejne z szeregu ułatwień wprowadzonych przez ZUS z myślą o przedsiębiorcach. Zakład zobligowany jest do wystawiania zaświadczeń o niezaleganiu w ciągu siedmiu dni. Jednak z uwagi na fakt, iż tego typu zaświadczenia są przedsiębiorcom niezbędne m.in. do udziału w przetargach, Zakład zdecydował o ich wystawianiu w szybszym trybie. I tak płatnicy, którzy na koncie w ZUS nie mają żadnych zaległości lub błędów i wobec których nie toczy się żadne postępowanie wyjaśniające otrzymują zaświadczenie o niezaleganiu w ciągu 15 minut od złożenia wniosku na sali obsługi klienta. Jedynie w przypadku spraw wymagających wyjaśnienia zachowany jest dotychczasowy tryb wystawiania dokumentów. W takim bowiem przypadku należy dokładnie zweryfikować dane na koncie płatnika, co może zająć kilka dni.

ZUS przypomina, że wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek można złożyć również przez Internet, za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego, dostępnego pod adresem: www.eup.zus.pl. Samego zaświadczenia ZUS nie odeśle jednak identyczną drogą, gdyż jest to druk ścisłego zarachowania wystawiany w formie papierowej. Płatnik składek może więc otrzymać zaświadczenie na wskazany we wniosku adres bądź na sali obsługi klienta.

Źródło: www.zus.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości