Wiadomości

TSWE w Luksemburgu o europejskim nakazie aresztowania

Opublikowany: kwi 28, 14:10

W dniu 22 kwietnia 2008 r. przed Wielka Izbą Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich w Luksemburgu odbyła się rozprawa w sprawie C-66/08 Kozłowski. Sprawa wynikła z pytania prejudycjalnego sądu w Stuttgarcie dotyczącego wykładni art. 4 ust. 6 decyzji ramowej Rady z 13 czerwca 2002 r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania między państwami członkowskimi w zakresie pojęcia „miejsce zamieszkania” oraz „przebywanie”, a także zgodności niemieckich przepisów transponujących art. 4 ust. 6 decyzji ramowej z regulacjami Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską dotyczącymi zakazu dyskryminacji.

Zarówno kwestia obligatoryjnej odmowy wykonania europejskiego nakazu aresztowania wydanego w celu wykonania kary wobec osoby ściganej, będącej obywatelem państwa członkowskiego wykonującego nakaz, w przypadku braku zgody takiej osoby na wykonanie nakazu, jak również możliwość odmowy wykonania nakazu wydanego wobec osób mających miejsce zamieszkania lub stale przebywających w państwie członkowskim wykonującym nakaz, zostały podobnie uregulowane w prawie polskim i niemieckim (art. 607s § 1 i § 2 polskiego kodeksu postępowania karnego). W związku z tym udzielenie przez Trybunał Sprawiedliwości WE odpowiedzi na postawione we wniosku pytania prejudycjalne będzie miało wpływ również na interpretację przepisów prawa polskiego.

Podkreślić także należy, że pytania prejudycjalne postawione zostały w związku z postępowaniem prowadzonym przed niemieckimi organami wymiaru sprawiedliwości na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy i dotyczącego przekazania obywatela polskiego w celu odbycia kary.

Z tych względów Polska wzięła udział zarówno w fazie pisemnej, jak i ustnej postępowania. Na rozprawie przed Wielką Izbą Polskę reprezentował Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Pan Łukasz Rędziniak.

Wniosek o wydanie orzeczenia w tej sprawie jest rozpoznawany w trybie przyspieszonym, zgodnie z art. 104 a Regulaminu Trybunału Sprawiedliwości WE.

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości