Wiadomości

Traktat Lizboński w dziesięciu punktach

Opublikowany: paź 16, 08:57

Traktat Lizboński liczy około trzystu stron. My postaraliśmy się zebrać w dziesięciu punktach najważniejsze zmiany, które wkrótce wniesie w funkcjonowanie Unii Europejskiej. Dzięki reformie traktatowej instytucje UE będą bardziej demokratyczne, skuteczne w działaniu i jeszcze przejrzystsze. Obywatele i parlamenty krajowe bliżej poznają decyzje podejmowane na szczeblu europejskim, Europa będzie mówiła jednym głosem na scenie międzynarodowej, wzrośnie nasza rola na świecie.

1. Porozumienie zwiększa liczbę obszarów, w których Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej podejmują decyzje wspólnie. Głos demokratycznie wybranych posłów wpłynie na kształt unijnego rolnictwa, rozwoju regionalnego, wzmocni się wpływ Parlamentu na wspólnotowy budżet i zacieśni kontrola demokratyczna nad polityką zagraniczną Unii Europejskiej.

2. Polskę reprezentować będzie w Parlamencie Europejskim 51 posłów. O jednego więcej niż dotychczas.

3. Przewodniczącego Komisji Europejskiej będzie wybierał Parlament Europejski na wniosek Rady. Poparcie dla kandydata będzie zatem zależało od wyniku wyborów do Parlamentu.

4. Obywatele UE uzyskują inicjatywę ustawodawczą. Milion mieszkańców kilku państw członkowskich będzie mogło wspólnie wezwać Komisję Europejską do przygotowania nowych rozwiązań prawnych. Unia Europejska ma prawie 500 milionów mieszkańców.

5. Traktat ustanawia urząd stałego przewodniczącego Rady Europejskiej wybieranego na okres dwóch i pół roku, maksymalnie na dwie kadencje.

6. Wzrasta rola wysokiego przedstawiciela Unii do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, czyli szefa unijnej dyplomacji.

7. Po raz pierwszy, w traktacie unijnym znalazł się zapis, mówiący o tym, że każde państwo członkowskie może na własne życzenie wystąpić z Unii Europejskiej. Na razie cztery państwa czekają na wstąpienie do Unii.

8. Traktat lizboński uznaje, iż prawa, wolności i zasady zawarte w Karcie Praw Podstawowych stają się obowiązującym prawem. Polska i Wielka Brytania wynegocjowały odstępstwo od tej zasady.

9. Wprowadzony zostanie system wczesnego ostrzegania legislacyjnego – parlamenty krajowe będą miały osiem tygodni na zgłoszenie zastrzeżeń, gdyby okazało się, iż decyzje Unii Europejskiej nakładają się na ich kompetencje.

10. Mieszkańcy Unii Europejskiej uzyskają pełniejszy wgląd w proces podejmowania decyzji, gdyż Rada Unii Europejskiej będzie obradować publicznie. Więcej decyzji w Radzie będzie zapadało przy kwalifikowanej większości głosów. Po 2014 roku, do poparcia przeważającej części wniosków Rada będzie potrzebowała zgody 55 procent państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65 procent ludności w Europie. System ten zapewnia podwójną legitymizację decyzji. W strategicznych obszarach polityki, takich jak podatki i obronność, nadal będzie obowiązywała jednomyślność.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości