Wiadomości

Towary paczkowane – ułatwienia dla przedsiębiorców

Opublikowany: maj 19, 07:38

Producenci aerozoli będą zwolnieni z konieczności przestrzegania ściśle określonych pojemności opakowań, a wytwórcy towarów paczkowanych z obowiązku przechowywania w formie papierowej dokumentacji ilościowych kontroli wewnętrznych. Takie ułatwienia zawiera nowelizacja ustawy o towarach paczkowanych przygotowana przez MG. Dobiegają końca uzgodnienia międzyresortowe dokumentu.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami producenci wyrobów aerozolowych, a także win i napojów spirytusowych muszą wprowadzać na rynek produkty w opakowaniach o ściśle określonych pojemnościach. Konsultowana obecnie nowelizacja ustawy o towarach paczkowanych znosi ten obowiązek w przypadku aerozoli. Oznacza to, że firmy produkujące m.in. dezodoranty będą same decydować o pojemności opakowań swoich produktów.

Ponadto producenci wszystkich towarów paczkowanych będą mogli przechowywać raporty z przeprowadzonych przez siebie kontroli ilościowych w formie elektronicznej. Dotychczas Główny Urząd Miar akceptował dokumentację wyłącznie w formie papierowej.

Zmiany w dotychczasowych przepisach dotyczących opakowań wynikają z konieczności dostosowania naszych regulacji w tym zakresie do postanowień unijnej dyrektywy 2007/45/WE z dnia 5 września 2007 r. Ustala ona nowe zasady odnośnie nominalnych ilości produktów w opakowaniach jednostkowych.

Projekt nowelizacji ustawy o towarach paczkowanych jest obecnie w trakcie konsultacji. Przewidywany termin przyjęcia nowych regulacji przez rząd to wrzesień br.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości