Wiadomości

Terminowość listów zwykłych

Opublikowany: lis 19, 09:26

Wyniki badania terminowości przebiegu przesyłek listowych zwykłych na terenie kraju od listopada 2006 r. do sierpnia 2007 r.

Przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej badanie miało na celu stwierdzenie, czy terminowość doręczania przez Pocztę Polską przesyłek listowych zwykłych priorytetowych i ekonomicznych na terenie kraju w pełnym cyklu od końca – do końca spełnia standardy określone w Załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 9 stycznia 2004 r. w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych (Dz. U. Nr 5 poz. 34 z późn. zm.).

Badanie, mające charakter ciągły, zostało przeprowadzone w okresie od 20 listopada 2006 r. do 24 sierpnia 2007 r., wobec czego stanowi podstawę do oceny rocznych wskaźników terminowości.

W całym okresie przeprowadzonego badania uzyskano wskaźniki ogólnopolskie dla przesyłek ekonomicznych – 76,17%, a dla przesyłek priorytetowych – 71,72%. Natomiast w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 24 sierpnia 2007 r. uzyskane wskaźniki wyniosły odpowiednio: dla przesyłek ekonomicznych 77,84%, a dla przesyłek priorytetowych 72,60%.

W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że uzyskane wskaźniki terminowości dla przesyłek zwykłych są niższe od standardów określonych w Załączniku Nr 2 do w/w rozporządzenia w sprawie warunków wykonywania powszechnych usług pocztowych oraz nie spełniają aktualnie obowiązujących norm europejskich w tym zakresie.

Zgodnie z powołanym wyżej rozporządzeniem cel w zakresie terminowości doręczeń został określony dla przesyłek listowych priorytetowych jako D+1 = 82% (gdzie D oznacza dzień nadania przesyłki, natomiast liczba oznacza kolejne dni po dniu nadania), natomiast dla przesyłek listowych ekonomicznych cel terminowości wyznaczono na D+3 = 85%.

W trakcie przeprowadzonego badania zaobserwowano pewne nieprawidłowości w opracowywaniu i doręczaniu przesyłek zwykłych (ekonomicznych i priorytetowych), do których należy zaliczyć:

  • nieterminowe lub przedwczesne (przed godziną opróżniania wynikającą z informacji na skrzynce nadawczej) opróżnianie pocztowych skrzynek nadawczych oraz opracowywanie i stemplowanie przesyłek pochodzących z opróżnień nadawczych skrzynek pocztowych (nierzadko następnego dnia w nocy),
  • brak codziennej obsługi rejonu doręczeń przez listonosza,
  • ustawienie błędnej daty lub godziny na datowniku,
  • brak ostemplowania lub niewłaściwe ostemplowanie przesyłek (odcisk datownika jest nieczytelny, co nie pozwala jednoznacznie ustalić daty i godziny ostemplowania przypadki),
  • pogniecenia lub zniszczenia przesyłek.

Źrudło: www.utrip.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości