Wiadomości

Tańszy roaming

Opublikowany: cze 19, 07:18

„Obniżenie roamingu ma przełomowy charakter i znaczenie w telekomunikacji. Zmiana ta jest zgodna z oczekiwaniami i staraniami polskiego rządu. Jej efekt będzie odczuwalny dla milionów polskich użytkowników połączeń międzynarodowych” – powiedział Minister Transportu Jerzy Polaczek na dzisiejszej konferencji prasowej. Tematem konferencji, która odbyła się w siedzibie resortu było obniżenia przez Unię Europejską cen połączeń wykonywanych w roamingu międzynarodowym oraz zmiany w prawie telekomunikacyjnym.

Po ponad roku intensywnych prac nad regulacją, która umożliwiłaby obniżenie cen połączeń wykonywanych w roamingu międzynarodowym, Parlament Europejski na posiedzeniu 23 maja 2007 r. przyjął ogromną większością głosów kompromisową, wypracowaną zarówno przez Komisję Europejską, Prezydencję i Parlament, wersję regulacji dotyczącej opłat w międzynarodowym roamingu.

„Z najwyższym zadowoleniem przyjmujemy ostateczny kształt rozporządzenia. Wszystkie cele, które stawiała przed sobą strona polska zostały w toku prac nad rozporządzeniem osiągnięte. Przede wszystkim, chcieliśmy, aby obniżka cen połączeń w roamingu była jak największa. Ponadto, naszym celem było włączenie automatycznie w zasięg rozporządzenia największej liczby konsumentów. Wreszcie – chcieliśmy, aby w zapisach rozporządzenia umieścić mechanizm, który umożliwiłby kontrolę nie tylko nad cenami połączeń, ale również nad cenami wiadomości tekstowych SMS i usług transmisji danych” – powiedział Minister Jerzy Polaczek.

Na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej w Luksemburgu, 7 czerwca 2007 r. osiągnięto zgodę polityczną w tej sprawie. Obecnie kończą się ostateczne prace lingwistyczno-prawne prowadzone przez ekspertów Parlamentu Europejskiego i Sekretariatu Generalnego Rady nad tekstami w językach narodowych wszystkich Krajów Członkowskich – w pracach nad polską wersją rozporządzenia uczestniczą pracownicy Ministerstwa Transportu oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Następnym krokiem będzie przyjęcie regulacji przez Radę ds. Konkurencyjności na posiedzeniu, które odbędzie się 25 czerwca br.

29 czerwca br. regulacja zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE (OJ) , co oznacza, że zgodnie z art. 13 rozporządzenia wejdzie ono w życie dzień później, czyli 30 czerwca.

Po wejściu w życie rozporządzenia, opłata detaliczna za minutę połączenia (bez podatku VAT) z tytułu eurotaryfy, którą operator macierzysty może pobrać od swojego klienta korzystającego z roamingu nie będzie mogła przekroczyć
0,49 EUR dla rozmów wychodzących i 0,24 EUR dla rozmów przychodzących, jest istotnie niższa niż dotychczas stosowana przez operatorów.

Obecnie klient jednego z polskich operatorów komórkowych, korzystający z usług prepaid płaci za każdą minutę wykonanego połączenia z Belgii do Polski 9 PLN. Po wejściu w życie rozporządzenia, za takie samo połączenie zapłaci ok. 2,3 PLN (z VAT), co stanowi prawie czterokrotną obniżkę. Ten sam klient płaci obecnie 4 PLN za każdą minutę połączenia odebranego w roamingu. Po skorzystaniu z Eurotaryfy koszt jednej minuty połączenia odbieranego wyniesie 1,2 PLN (z VAT).

Zmieniona definicja konsumenta w połączeniu z zapisami zawartymi w art. 4 powoduje, że liczba konsumentów automatycznie objętych zasięgiem tego rozporządzenia jest znacząco większa, niż we wcześniejszych jego wersjach. W tekście rozporządzenia zawarto również zapisy eliminujący zgłaszany przez Polskę problem możliwości ewentualnego odstępowania od umów o świadczenie usług z powodu zmiany warunków świadczenia usług (zmiana cennika). Zapisy rozporządzenia (recital 27) określają jasno, że „zmiany te nie powinny skutkować możliwością skorzystania przez klientów z prawa do odstąpienia od umowy o świadczenie usług telefonii ruchomej przysługującego im na mocy przepisów krajowych transponujących ramy regulacyjne łączności elektronicznej z 2002 r.”

W toku prac nad rozporządzeniem zostało ono uzupełnione również o elementy pozwalające na monitorowanie cen usług innych niż tylko usługi głosowe, czyli przesyłu danych, wiadomości tekstowych SMS oraz wiadomości multimedialnych MMS. Polska zgłaszała pewne obawy dotyczące możliwego wzrostu cen tych usług, ale zmienione zapisy art. 6 w połączeniu z monitorowaniem cen transmisji danych, MMS i SMS przez Komisję praktycznie gwarantują, że operatorzy nie będą w sposób nieuzasadniony podnosić cen tych usług.

W terminie miesiąca od wejścia w życie Rozporządzenia, wszyscy dotychczasowi klienci korzystający z roamingu otrzymają możliwości dobrowolnego wyboru nowej taryfy zgodnej z eurotaryfą lub jakiejkolwiek innej taryfy roamingowej i zawiadomią operatora macierzystego o dokonanym wyborze w terminie dwóch miesięcy. Wnioskowana taryfa zostanie aktywowana przez operatora macierzystego nie później niż miesiąc po otrzymaniu wniosku klienta.

Klienci, którzy nie dokonają wyboru określonej stawki roamingowej zostaną automatycznie objęci taryfą zgodną z wymogami rozporządzenia.

Klienci korzystający, przed wejściem w życie rozporządzenia, ze specjalnych taryf lub pakietów roamingowych, które odpowiadają ich indywidualnym wymogom, i które wybrali na tej podstawie, będą mogli zachować uprzednio wybrane taryfy lub pakiety. Chęć zmiany dotychczasowej taryfy mogą zadeklarować po otrzymaniu przypomnienia informującego o warunkach przysługujących im w ramach tej taryfy. Specjalne taryfy lub pakiety roamingowe, o jakich mowa powyżej, mogą obejmować między innymi stawki ryczałtowe, stawki indywidualne, stawki z dodatkową stałą opłatą roamingową, stawki za 1 minutę połączenia niższe niż eurotaryfa lub opłatę za zainicjowanie połączenia.

Operatorzy macierzyści zobowiązani są udzielać wszystkim użytkownikom pełnych informacji o wysokości obowiązujących opłat roamingowych, w szczególności eurotaryfy, przy zawieraniu umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Mają oni także obowiązek informować swoich klientów o aktualnej wysokości obowiązujących opłat roamingowych każdorazowo w przypadku zmiany tych opłat.

Źródło: www.mt.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości