Wiadomości

Studia za granicą

Opublikowany: gru 15, 12:53

Podjęcie studiów za granicą, nawet w innych niż Polska krajach UE nie jest proste. Wymaga znajomości języka, wysiłku organizacyjnego oraz najczęściej zastrzyku pieniędzy.

Nie ma obecnie problemów z uzyskaniem informacji na temat studiów zagranicznych. W tej kwestii Internet okazuje się niezastąpiony. Ogólną orientację w systemach edukacji przynoszą portale poświęcone tej tematyce np. www.studentnews.pl. Więcej informacji znajdziesz również w zakładce edukacja na stronach Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej http://www.cie.gov.pl.
Pożyteczne mogą okazać się też aktualne poradniki np. “Studia w Europie” wydawnictwa Telbit. Wydawane w formie drukowanej, zawierają wiele praktycznych wskazówek i relacji np. studentów i stypendystów.

Sporo informacji o systemach edukacji i możliwościach podjęcia studiów można też uzyskać w ambasadach poszczególnych państw. Gdy już się zdecydujesz na konkretna uczelnię, sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić, aby podjąć naukę – dopytaj koniecznie u źródła. A oto podstawowe informacje:

Studia w Austrii

Posiadanie polskiej matury uprawnia do ubiegania się o miejsce na studiach w Austrii na wybranym kierunku. Jednak warto sprawdzić warunki przyjęcia na uczelni docelowej. Pobierana jest stała opłata za semestr. Informacje o szkołach wyższych i ich adresy znajdują na stronie www.portal.ac.at . Więcej informacji o nauce w Austrii http://www.austria.org.pl

Studia w Niemczech

W tym kraju mie istnieje jeden spójny system szkolnictwa. W każdym landzie nauka przebiega według nieco innych zasad i programów. Spis wszystkich niemieckich uczelni znajduje się na www.higher-education-compass.de. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, wejdź też na stronę: www.daad.de .

Studia we Francji

System szkolnictwa wyższego we Francji jest dość skomplikowany. Istnieje trzystopniowy podział na: licencjat, magisterium i doktorat. Na to nakłada się też system zdobywania konkretnych kwalifikacji. Można się też uczyć na studiach zawodowych. Nauka na uczelniach państwowych jest bezpłatna. Trzeba tylko wnieść niewielkie opłaty administracyjne i wpisowe.

Kandydatowi na studenta z Polski wystarczy matura. Egzaminy wstępne obowiązują tylko na niektórych kierunkach. Warto wejść na strony uczelni i zorientować się, jakich dokładnie dokumentów wymagają. Największym prestiżem cieszą się Grandes Ecole. Informacji szukaj na www.edufrance.fr lub www.edufrance-polska.com (polska wersja tego serwisu).
Informacja o stypendiach we Francji m.in. na stronie ambasady francuskiej: http://www.ambafrance-pl.org/rubrique.php3?id_rubrique=211

Studia w Wielkiej Brytanii

Studiowanie jest dwustopniowe. Można też skorzystać z kursów przygotowujących do studiów: Foundation Year, Foundation Degree. Najpierw studenci podejmują naukę na studiach first degree (undergraduate) – otrzymuje się dyplom Bachelor (BSc, BA, LLB). Potem można się uczyć na studiach postgraduate i otrzymać dyplom Master (MA, MSc, LLM). Aby studiować na kursie postgraduate trzeba mieć dyplom magisterski lub licencjacki (w zależności od wybranego kursu). Informacji szukaj w serwisie UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) www.ucas.com. Więcej informacji w Centrum Informacji British Counsil na stronach http://www.britishcouncil.org/pl. lub częsciowo na http://portalwiedzy.onet.pl/

Podjęcie studiów wymaga udokumentowania znajomości języka

  • z języka angielskiego TOEFL (Test of English as a Foreign Language) lub inne
  • z języka niemieckiego Test DaF (Deutsch als Fremdsprache)
  • z języka francuskiego (diplome Approfondi de Language Française)

Warto dodatkowo dopytać się o wymagania dotyczące znajomości języka z uczelni, na której zamierzamy podjąć studia.

Stypendia

Jeśli chcesz uczyć się za granicą i czujesz, że w realizacji tych planów przeszkadza ci brak pieniędzy, to spróbuj poszukać ciekawej oferty stypendialnej lub programów wymiany studentów. Jeśli jesteś studentem w polskiej uczelni, zorientuj się, jakie oferty stypendialne może zaproponować twoja macierzysta uczelnia. Inne programy stypendialne to: Sokrates-Erasmus, http://www.erasmus.org.pl, 7PR www.kpk.gov.pl/7pr oraz Ceepus (szersze informacje o stypendiach na http://www.buwiwm.edu.pl/wym/intro.htm

Wzajemne uznawanie dyplomów w UE

Jeśli chcesz uzupełniać wykształcenie wyższe w Unii Europejskiej, nie ma problemu z uznaniem twojego dyplomu. Obowiązuje prawo wzajemnego uznawania dyplomów przez kraje UE. Jeśli zaś chcesz podjąć studia poza UE twój dyplom będzie uznany lub nie na drodze nostryfikacji. Warto wcześniej dopytać się o szczegóły w Biurze Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej www.buwiwm.edu.pl

Uznawanie świadectw i dyplomów obowiązuje w Polsce dzięki przystąpieniu w 1994 roku do następujących konwencji europejskich: (11 kwietnia 1997 roku)

  • równoważności dyplomów uprawniających do przyjęcia do szkół wyższych,
  • równoważności okresów studiów uniwersyteckich,
  • akademickim uznawaniu kwalifikacji uniwersyteckich,
  • o ogólnej równoważności okresów studiów uniwersyteckich.

Wszystkie wymienione konwencje dają podstawy prawne do tego, aby absolwent polskiej uczelni mógł ubiegać się o uznanie dyplomu w innym państwie europejskim. Jednak każda uczelnia i każde państwo rządzi się swoimi prawami i może wymagać dodatkowych dokumentów. Załatwienie formalności pozostaje w Twoich rękach.

Nostryfikacji świadectw szkół podstawowych, średnich oraz zagranicznych odpowiedników polskich szkół pomaturalnych dokonują wojewódzkie kuratoria oświaty, właściwe dla miejsca zamieszkania w Polsce.

Dyplomy ukończenia studiów wyższych, poza dyplomami uznanymi na podstawie umów o uznaniu równoważności wykształcenia muszą być nostryfikowane.

Nostryfikacji dyplomów i tytułów zawodowych uzyskanych w szkołach wyższych za granicą dokonuje rada wydziału uczelni wyższej uprawniona do nadawania stopnia naukowego doktora określonej dziedziny nauki. Wykazy jednostek posiadających takie uprawnienia publikowane są przez Centralną Komisję ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych.

Na mocy międzynarodowych umów bilateralnych Rzeczpospolita Polska uznaje dokumenty o wykształceniu, stopnie i tytuły naukowe z następujących państw:
Armenia, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Kazachstan, Kirgistan, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Kuba, Libia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Mongolia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Słowacja, Słowenia, Syria, Tadżykistan, Ukraina, Uzbekistan, Węgry, Wietnam oraz z następujących państw obecnie nie istniejących: Czechosłowacja, Jugosławia, NRD, ZSRR (stan na czerwiec 2006)

Jeśli korzystasz z pośrednika w załatwieniu studiów zagranicą

Należy dokładnie sprawdzić firmy pośredniczące w załatwieniu studiów i kursów językowych (np. w Londynie.) Warto dopytać o akredytacje i szczegóły oferty. Dobrze, gdy taką firmę może polecić Ci ktoś ze znajomych, który już korzystał z jej usług. Może się okazać, że dana firma nie istnieje i że nasz pośrednik, z którego usług chcieliśmy skorzystać to oszust.

Źródło: www.polacy.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości