Wiadomości

Strategia dla Bałtyku - projekt Komisji Europejskiej

Opublikowany: lip 22, 15:04

Komisja Europejska przedstawiła 10 czerwca propozycję unijnej strategii dla regionu Morza Bałtyckiego. Pięć lat po rozszerzeniu region ten stoi w obliczu naglących wyzwań, między innymi pogarszającego się stanu wody w Morzu Bałtyckim, niedostatecznych połączeń komunikacyjnych, barier handlowych i problemów z dostawą energii. Strategia dla Bałtyku jest jednym z głównych priorytetów rozpoczętej właśnie szwedzkiej prezydencji.
W listopadzie 2005, posłowie z krajów nadbałtyckich UE przekazali przewodniczącemu Komisji Europejskiej, Barroso propozycję przyszłej strategii dla obszaru Morza Bałtyckiego. Dokument, przygotowany przez roboczą grupę posłów z całego regionu stał się podstawą sprawozdania, które Parlament przyjął rok później.

Następnie, w grudniu 2007 roku, z prośbą o przygotowanie takiej strategii zwróciły się do Komisji państwa członkowskie. Propozycja jest wynikiem publicznych konsultacji on-line, zainaugurowanych przez Komisję w listopadzie 2008 roku oraz wielu debat publicznych, które miały miejsce w ośmiu zaangażowanych państwach członkowskich.

Dobrze wykorzystać potencjał

Strategia przedstawiona przez komisarz do spraw polityki regionalnej Danutę Hübner, ma przede wszystkim na celu maksymalne wykorzystanie potencjału rozwojowego państw członkowskich i regionów w obszarze Morza Bałtyckiego, który jest zamieszkiwany przez blisko 100 mln ludzi.

Unia Europejska ma odpowiednie kompetencje do tego, aby koordynować pracę, którą należy podjąć w celu maksymalnego wykorzystania dostępnych zasobów służących ochronie Morza Bałtyckiego, pobudzeniu wymiany handlowej i poprawieniu jakości życia dla wszystkich mieszkańców regionu ”, powiedziała komisarz Hübner.

Strategia obejmuje 80 sztandarowych projektów, niektóre zostały już uruchomione. Cztery fundamenty strategii mają sprawić, że ta część Europy stanie się:

  • Przyjazna dla środowiska (np: dzięki oczyszczaniu ścieków);
  • Dobrze prosperująca (np: poprzez promowanie innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach);
  • Łatwo dostępna i atrakcyjna (np: poprzez polepszenie połączeń komunikacyjnych);
  • Bezpieczna (np: poprzez lepsze systemy reagowania w razie wypadku).
Nasze brudne morze

Morze Bałtyckie otoczone jest przez osiem państw członkowskich UE oraz Rosję. Stan wody w Bałtyku pogarsza się ze względu na nadmierne przedostawanie się azotanów i fosforanów, co stanowi zagrożenie dla jego różnorodności biologicznej.

Rozwój regionu Morza Bałtyckiego utrudniają znaczne odległości w jego obrębie oraz pomiędzy regionem, a resztą Europy: podróż pociągiem z Warszawy do Tallina trwa 36 godzin. Kolejnym problemem jest izolacja Litwy, Łotwy i Estonii od dostaw energii z UE. Wciąż istnieje też ryzyko wypadków spowodowane zwiększającą się liczbą zbiornikowców traktujących morze jak autostradę.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości