Wiadomości

Stanowisko Ministerstwa Środowiska do prac poselskich nad zmianą Prawa łowieckiego

Opublikowany: maj 11, 13:33

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna od marca br. pracuje nad zmianą ustawy Prawo łowieckie. Zmiany do projektu rządowego wprowadzone przez podkomisję budzą poważną wątpliwość, czy ustawa w takim kształcie wypełni wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który był główną przesłanką jej zmiany, a przede wszystkim czy zagwarantują pewność wypłaty odszkodowań za szkody łowieckie.

W trakcie ostatnich posiedzeń podkomisji przyjęto szereg zmian, które należy uznać za niewłaściwe. Krytycznie należy ocenić przede wszystkim odrzucenie propozycji rządowych dotyczących zwiększenia nadzoru Ministra Środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim (PZŁ), przejmowania przez PŁZ odpowiedzialności za wypłatę odszkodowań m.in. w przypadku rozwiązania koła łowieckiego oraz metod szacowania szkód łowieckich, które zapewniłyby rzetelność wykonywania szacunków. W projekcie zniekształcono także propozycję przepisu, który gwarantowałby Ministrowi Środowiska efektywne zarządzanie populacją zwierząt, np. w przypadku lokalnego zmniejszenia ich liczby.

Choć w toku prac podkomisji przyjęto kilka rozwiązań postulowanych przez Ministerstwo Środowiska i organizacje pozarządowe (dotyczących np. zakazu stosowania broni krótkiej czy amunicji ołowianej), to ogólnie obecny kształt projektu należy ocenić negatywnie. Ministerstwo Środowiska liczy, że dalsze prace parlamentarne pozwolą przywrócić przepisy zapewniające uwzględnienie interesów wszystkich zaangażowanych stron.

Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości