Wiadomości

Sprzeciw w sprawie dopuszczenia do uprawy ziemniaka Amflora

Opublikowany: mar 3, 14:59

Minister Marek Sawicki wystosował dziś list do komisarza ds. Rolnictwa KE Daciana Ciolosa, w którym wyraził sprzeciw odnośnie zastosowanej procedury, w związku z podaniem w dniu wczorajszym (tj 2 marca 2010 r.) informacji o autoryzacji przez Komisję Europejską kolejnych produktów genetycznie zmodyfikowanych, w tym z decyzją wydaną na podstawie Dyrektywy 2001/18/WE w sprawie dopuszczenia do uprawy genetycznie zmodyfikowanej odmiany ziemniaka Amflora oraz produkcji skrobi na cele przemysłowe.

Procedura dotycząca autoryzacji na terytorium Wspólnoty ziemniaka Amflora rozpoczęła się w roku 2005 złożeniem przez firmę BASF wniosku do właściwego organu ds. GMO w Wielkiej Brytanii. Podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa w dniu 16 lipca 2007 roku. nie uzyskano kwalifikowanej większości głosów i Komisja została zobowiązana do ponownego przyjrzenia się sprawie. Od tamtej pory, przez blisko trzy lata, żadna informacja odnośnie tej sprawy nie była formalnie podawana do publicznej wiadomości.

Państwa członkowskie nie były informowane o zamiarach Komisji Europejskiej.

Minister Marek Sawicki wyraził swój sprzeciwu wobec faktu, iż po tak długiej przerwie, podczas której wprowadzono nowe procedury podejmowania decyzji oraz zmianie składu Komisji Europejskiej, Komisja bez konsultacji z Parlamentem Europejskim ogłosiła decyzję w sprawie dopuszczenia do uprawy genetycznie zmodyfikowanej odmiany ziemniaka Amflora.
Ponadto minister zaprotestował przeciw podawaniu do publicznej wiadomości informacji o autoryzacji nowych produktów bez uprzedniego poinformowania państw członkowskich.
Minister Marek Sawicki uznał, że brak głosu Parlamentu Europejskiego w tej sprawie, pozbawienie państw członkowskich możliwości wyrażenia ostatecznej opinii oraz stanowisko rządu Polskiego, w którym Polska opowiada się przeciwko wprowadzaniu do obrotu produktów genetycznie zmodyfikowanych, przesadzają o tym, że tryb podejmowania decyzji w tej konkretnej sprawie nie powinien być uznany za zakończony.

Źródło: www.minrol.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości