Wiadomości

Sporządzanie planu urządzenia lasu

Opublikowany: mar 29, 23:29

Pozbawienie dostępu do rynku usług podmiotów gospodarczych, które spełniają określone warunki i mogą ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie sporządzania planów urządzania lasu jest niezgodne z Konstytucją.

26 marca 2007 r. o godz. 12.00 Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący sporządzenia planu urządzenia lasu.

Stan prawny i faktyczny:

Zgodnie z kwestionowaną regulacją sporządzenie planu urządzenia lasu dla lasów będących w zarządzie Lasów Państwowych jest powierzone przedsiębiorstwu państwowemu noszącemu nazwę – Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich kwestionowany przepis ingeruje w sferę konstytucyjnej wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Eliminuje bowiem wszystkie inne podmioty gospodarcze świadczące usługi w zakresie sporządzenia planów urządzenia lasu z rynku usług wykonywanych na rzecz Lasów Państwowych. Rzecznik zwraca uwagę, że jest to dominujący segment rynku, gdyż lasy zajmują w Polsce powierzchnię 9 mln. ha., z czego ponad 7,5 mln. ha. jest zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne “Lasy Państwowe”. Zdaniem Rzecznika pozbawienie przez ustawodawcę możliwości sporządzenia tych planów przez podmioty gospodarcze, które posiadają zezwolenie na prowadzenie takiej działalności ma charakter dyskryminujący.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 21a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach jest niezgodny z art. 20, art. 22 i art. 32 Konstytucji.

Ustawodawca w celu osiągnięcia odpowiedniej jakości planów urządzenia lasu wprowadził istotne ograniczenia wolności działalności gospodarczej polegające na konieczności uzyskania zezwolenia na wykonywanie planów urządzenia lasu i wymogu zatwierdzenia ich przez ministra. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego proces planowania urządzenia lasu został poddany tak daleko idącej kontroli administracyjnej, iż nie istnieje konieczność sięgania po najdalej idący środek, jakim jest przyznanie przedsiębiorstwu państwowemu – Biuru Urządzania lasu i Geodezji Leśnej – monopolu na sporządzenia planów dla lasów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych. Jest to niezgodne z Konstytucją, gdyż narusza zasadę proporcjonalności ograniczenia działalności gospodarczej. Ponadto Trybunal stwierdził, że pozbawienie przez ustawodawcę innych podmiotów gospodarczych, które spełniają określone warunki i mogą ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie sporządzania planów dostępu do rynku usług ma charakter dyskryminacyjny.

Źródło: www.trybunal.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości