Wiadomości

Spółka partnerska

Opublikowany: cze 4, 12:40

Spółka osobowa, stanowiąca formę organizacyjno-prawną utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

1. Niedopuszczalne jest tworzenie spółek partnerskich, których przedmiot działania miałby obejmować nie tylko wykonywanie przez wspólników wolnego zawodu, ale ponadto wykonywanie jakiejś działalności gospodarczej, np. produkcyjnej, handlowej.
2. Dopuszczalne jest, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, zawiązanie spółek partnerskich w celu wykonywania więcej niż jednego zawodu.
3. Partnerami w spółce mogą być wyłącznie osoby fizyczne (z wyjątkiem osób fizycznych działających w ramach stosunku spółki cywilnej) uprawnione do wykonywania wolnych zawodów: np. adwokata, aptekarza, architekta, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, księgowego, lekarza, lekarza stomatologa, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumaczy.
4. Firma spółki partnerskiej powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera, dodatkowe oznaczenie “i partner” bądź “i partnerzy” albo “spółka partnerska” oraz określenie wolnego zawodu wykonywanego w spółce.
5. Umowa spółki partnerskiej powinna zawierać: określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki, przedmiot działalności spółki, nazwiska i imiona partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki (umowa spółki może przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów godzą się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnik spółki jawnej), gdy spółkę reprezentują tylko niektórzy partnerzy, nazwiska i imiona tych partnerów, firmę i siedzibę spółki, czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony, określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość.
6. Umowa spółki partnerskiej powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
7. Spółka partnerska powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Do zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego należy dołączyć dokumenty potwierdzające uprawnienia każdego partnera do wykonywania wolnego zawodu.
8. Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.
9. Każdy partner ma prawo reprezentować spółkę samodzielnie (chyba że umowa spółki stanowi inaczej). Umowa spółki może przewidywać, że prowadzenie spraw i reprezentowanie spółki powierza się zarządowi.
10. Rozwiązanie spółki powodują:
a) przyczyny przewidziane w umowie spółki,
b) jednomyślna uchwała wszystkich partnerów,
c) ogłoszenie upadłości spółki,
d) utrata przez wszystkich partnerów prawa do wykonywania wolnego zawodu,
e) prawomocne orzeczenie sądu.

Źródło: www.stst.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości