Wiadomości

Spółka komandytowo-akcyjna

Opublikowany: cze 4, 12:39

Spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki odpowiada bez ograniczeń, co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

1. Wspólnikami w spółce komandytowo-akcyjnej (jej komplementariuszami lub akcjonariuszami) mogą być osoby fizyczne i osoby prawne (gdy określony ustawowo cel danego rodzaju osoby prawnej nie wyłącza jej uczestnictwa w spółce).
2. Kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej powinien wynosić co najmniej 50.000,00 zł.
3. Firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać nazwiska jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie “spółka komandytowo-akcyjna”.
4. Założycielami spółki są osoby podpisujące statut. Statut powinni podpisać co najmniej wszyscy komplementariusze.
5. Statut spółki komandytowo-akcyjnej powinien zawierać: firmę i siedzibę spółki, przedmiot działalności spółki, czas trwania spółki (jeżeli jest on oznaczony), oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego komplementariusza oraz ich wartość, wysokość kapitału zakładowego, sposób jego zebrania, wartość nominalną akcji i ich liczbę ze wskazaniem, czy akcje są imienne, czy na okaziciela, liczbę akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia, jeżeli mają być wprowadzone akcje różnych rodzajów, nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) komplementariuszy oraz ich siedziby, adresy albo adresy do doręczeń, organizację walnego zgromadzenia i rady nadzorczej, jeżeli ustawa lub statut przewiduje ustanowienie rady nadzorczej. Statut spółki powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.
6. Spółka komandytowo-akcyjna powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Poprzez wpis nie staje się osobą prawną, ale uzyskuje status tzw. ułomnej osoby prawnej.
7. Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki.
8. Spółkę reprezentują komplementariusze, których z mocy statutu lub prawomocnego orzeczenia sądu nie pozbawiono prawa reprezentowania spółki. Akcjonariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.
9. Każdy komplementariusz ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki (z wyjątkiem przekazanych do kompetencji walnego zgromadzenia albo rady nadzorczej).
10. Komplementariusz oraz akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba że statut stanowi inaczej.
11. W spółce komandytowo-akcyjnej można ustanowić radę nadzorczą. Jeżeli liczba akcjonariuszy przekracza dwadzieścia pięć osób, ustanowienie rady nadzorczej jest obowiązkowe. Rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności.
12. Rozwiązanie spółki powodują:
a) przyczyny przewidziane w statucie,
b) uchwała walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki,
c) ogłoszenie upadłości spółki,
d) śmierć, ogłoszenie upadłości lub wystąpienie jednego komplementariusza, chyba że statut stanowi inaczej,
e) inne przyczyny przewidziane prawem.
Ogłoszenie upadłości akcjonariusza nie stanowi przyczyny rozwiązania spółki. Wypowiedzenie umowy spółki przez komplementariusza i jego wystąpienie ze spółki jest dopuszczalne, jeżeli statut tak stanowi. Akcjonariuszowi nie przysługuje prawo wypowiedzenia umowy spółki.
Do rozwiązania i likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące likwidacji spółki akcyjnej. Likwidatorami są komplementariusze mający prawo prowadzenia spraw spółki, chyba że statut lub uchwała walnego zgromadzenia, powzięta za zgoda wszystkich komplementariuszy, stanowi inaczej.

Źródło: www.stat.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości