Wiadomości

Spółka komandytowa

Opublikowany: cze 4, 12:38

Spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki odpowiada bez ograniczenia co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

1. Umowa spółki komandytowej powinna zawierać: firmę i siedzibę spółki, przedmiot działalności spółki, czas trwania spółki (jeżeli jest on oznaczony), oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość, oznaczony kwotowo zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli (suma komandytowa). Umowa spółki musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
2. Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Poprzez wpis nie staje się osobą prawną, ale uzyskuje status tzw. ułomnej osoby prawnej.
3. Firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie “spółka komandytowa”.
4. Odpowiedzialność wspólników spółki jest zróżnicowana
a) komandytariusz ponosi odpowiedzialność w zakresie: – z tytułu określenia sumy komandytowej – jest to odpowiedzialność osobista, ograniczona do jej górnej granicy, – z tytułu wniesienia wkładu – odpowiedzialność z majątku spółki do wysokości majątku wniesionego do spółki, – odpowiedzialność mieszana – do wysokości części wartości sumy komandytowej i z majątku spółki,
b) odpowiedzialność komplementariusza jest odpowiedzialnością osobistą, nieograniczoną, solidarną.
5. Spółkę reprezentują komplementariusze. Komandytariusz może reprezentować spółkę jedynie jako pełnomocnik.
6. Rozwiązanie spółki powodują:
a) przyczyny przewidziane w umowie spółki,
b) jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
c) ogłoszenie upadłości spółki,
d) śmierć komplementariusza lub ogłoszenie jego upadłości,
e) wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
f) prawomocne orzeczenie sądu.

Źródło: www.stat.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości