Wiadomości

Specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze otwarte dla uczniów z upośledzeniem w stopniu lekkim

Opublikowany: cze 25, 15:27

- Dzieci upośledzone umysłowo w stopniu lekkim nadal będą przyjmowane do specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych – zapewnił podsekretarz stanu w MEN Zbigniew Włodkowski podczas dzisiejszego (24 czerwca) posiedzenia Sejmu. Wiceminister Zbigniew Włodkowski odniósł się do wątpliwości dotyczących projektu rozporządzenia MEN w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach.

Podczas zakończonych niedawno konsultacji społecznych nauczyciele pracujący w szkołach specjalnych oraz działacze oświatowych związków zawodowych zwracali uwagę na niejasny – ich zdaniem – zapis, którego interpretacja mogła spowodować, że ośrodki szkolno-wychowawcze nie przyjmowałaby już dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim.

- Ten zapis został już w projekcie rozporządzenie zmieniony – zapewnił wiceminister Zbigniew Włodkowski. Dodał także, że w dalszym ciągu to od rodziców tych dzieci, mających orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim zależy, czy poślą dzieci do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, szkoły specjalnej, integracyjnej lub ogólnodostępnej.

Wiceminister Zbigniew Włodkowski poinformował posłów, że obecnie ponad 80 tysięcy uczniów niepełnosprawnych i z różnymi orzeczeniami uczęszcza do szkół ogólnodostępnych. Proponowane przez resort edukacji zmiany mają na celu wsparcie tych uczniów, uwzględniające ich indywidualne potrzeby i możliwości rozwojowe i intelektualne.

Źródło: www.men.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości