Wiadomości

Skuteczniejszy recykling odpadów opakowaniowych

Opublikowany: lis 18, 09:12

Rząd zaproponował przepisy uszczelniające system zagospodarowania odpadów opakowaniowych. W rezultacie zwiększy się liczba przedsiębiorców wywiązujących się z obowiązku recyklingu i odzysku. Mniej odpadów opakowaniowych trafi na składowiska. Dzięki tym regulacjom stan środowiska naturalnego w Polsce będzie się systematycznie poprawiał. Szczegółowe rozwiązania znalazły się w przyjętych przez rząd założeniach do projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

Zgodnie z założeniami, przedsiębiorca wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach będzie musiał poddać procesowi odzysku i recyklingu odpady opakowaniowe. Odzysk odpadów przedsiębiorca będzie mógł realizować samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku opakowań. Organizacje te zobowiązano do uwzględnienia w osiągniętym poziomie łącznego odzysku i recyklingu, do końca 2014 r., co najmniej 50 proc. odpadów opakowaniowych pochodzących z gospodarstw domowych. Zaproponowane rozwiązanie wpłynie pozytywnie na rozwój selektywnego zbierania odpadów z gospodarstw domowych i przyczyni się do wypełnienia zobowiązań unijnych przez Polskę.

W projekcie nowelizacji ustawy przyjęto rozwiązania, dzięki którym gminy przejmą obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi. Jednocześnie projekt przewiduje wzmocnienie funkcji kontrolnych gmin tak, aby mogły one monitorować działania podejmowane zarówno przez właścicieli nieruchomości i podmioty odbierające od nich odpady komunalne (chodzi o gminne jednostki organizacyjne oraz przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości).

Gminy, wchodzące w skład regionów gospodarki odpadami komunalnymi (są one określone w wojewódzkich planach gospodarki odpadami) będą zobowiązane do budowy i utrzymania regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem, gminy będą wyłaniały w przetargu przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. Pozwoli to zwolnić właścicieli nieruchomości z obowiązku podpisywania umów na odbieranie odpadów komunalnych z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w tym zakresie. Oznacza to, że za przejęcie tych obowiązków gmina będzie pobierała od właścicieli nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W opłacie zostaną uwzględnione koszty m.in. odbierania, transportu, zbierania, odzysku (w tym recyklingu) oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

W celu wyeliminowania mankamentów obecnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, wprowadzony zostanie obowiązek składania sprawozdań z realizacji powierzonych zadań przez: gminy, podmioty odbierające odpady komunalne i marszałków województw.

Wprowadzenie nowych przepisów umożliwi uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zapewni ich selektywne zbieranie u źródła. Zmniejszy się ilość odpadów komunalnych, w tym ulegających biodegradacji, kierowanych do składowania. Zwiększy się liczba nowoczesnych instalacji do odzysku, w tym recyklingu oraz unieszkodliwiania odpadów. Nowe regulacje pozwolą również całkowicie wyeliminować nielegalne wysypiska odpadów (np. wyrzucanie śmieci do lasów).

Przyjęcie tych rozwiązań oznacza dostosowanie prawa polskiego do unijnego, które nakłada na nasz kraj konieczność osiągnięcia określonych poziomów odzysku i recyklingu odpadów komunalnych oraz redukcji masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji i kierowanych do składowania.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości