Wiadomości

Skuteczniejsza egzekucja i wyrównany wpływ spraw do komorników

Opublikowany: lis 13, 14:23

8 listopada 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która na nowo definiuje mechanizm ograniczający liczbę spraw wpływających do kancelarii komorniczych z wyboru wierzycieli.

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami komornik wybrany przez wierzyciela będzie odmawiał wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli:

- w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji zaległość przekracza sześć miesięcy;

- wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%.

Od 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie regulacja zgodnie z którą komornik wybrany przez wierzyciela odmówi wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub podjęcia innych czynności wchodzących w zakres jego ustawowych zadań, jeżeli wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10.000.

Celem wprowadzonych zmian jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom nadmiernej koncentracji spraw egzekucyjnych w największych kancelariach tzw. hurtowych, związanym z niedostateczną skutecznością egzekucji oraz brakiem należytego nadzoru komorników nad personelem takich kancelarii. Oczekiwanym efektem zmian będzie również zrównoważenie wpływu spraw egzekucyjnych w skali kraju i osiągnięcie stanu, w którym możliwość przyjmowania spraw z wyboru wierzyciela będzie swoistą premią za skuteczne i sprawne prowadzenie postępowań egzekucyjnych.

Źródło: Źródło: www.ms.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości