Wiadomości

Skanery ciała: wolność, bezpieczeństwo i wysokie koszty

Opublikowany: sty 29, 09:11

Posłowie mają wątpliwości, czy na europejskich lotniskach powinny zostać zainstalowane skanery ciała. W środę, 27 stycznia posłowie z komisji wolności obywatelskich dyskutowali na ten temat z unijnym koordynatorem działań antyterrorystycznych, Gillesem de Kerchove. Holandia, Wielka Brytania i Włochy zapowiedziały już, że mogą wykorzystać skanery przy lotach do USA. De Kerchove uważa, iż skanery powinny wejść do użytku, pod warunkiem, że nie będą naruszać prywatności i zdrowia pasażerów.

O skanerach rozmawiali też członkowie komisji transportu. “Chcemy podróżować jak najbezpieczniej, ale ludzie, którzy wierzą, że skanery ciała są cudowną receptą, zwyczajnie bujają w obłokach”, mówił przewodniczący komisji, brytyjski poseł Partii Pracy, Brian Simpson.

Komisja Europejska pracuje obecnie nad nowymi unijnymi przepisami, które będą regulowały zasady kontroli na europejskich lotniskach. Dziesiątego lutego, na sesji w Strasburgu posłowie będą głosowali nad rekomendacjami Parlamentu Europejskiego.

W ubiegłym roku, w pierwszy dzień świąt udaremniono zamach bombowy na pokładzie samolotu lecącego z Amsterdamu do Detroit. Zamachowiec, mimo kontroli detektorem metalu, wniósł na pokład materiał wybuchowy.

Od tego czasu lawinowo rośnie popularność skanerów ciała. Opierają się na technologii fal milimetrowych, które przenikają odzież i pozwalają wykrywać niebezpieczne ładunki, których nie “widzi” tradycyjna bramka na lotnisku, takie jak wybuchowe płyny, czy materiał plastyczny.

Posłowie w obydwu komisjach podnosili kwestię prywatności. Wiązka skanera przenika przez ubranie i człowiek na monitorze ukazuje się nago.

Nowe skanery są niezwykle kosztowne. Za instalację jednego systemu trzeba zapłacić około 115 tysięcy euro. Kontrola zabiera więcej czasu, co, zdaniem posłów, znacznie wydłuży kolejki na lotniskach. “Czy będziemy musieli odprawiać się na trzy godziny przed odlotem?”, pytał zirytowany poseł maltański, Simon Busuttil.

Źródło: www.europarl.europa.eu

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości