Wiadomości

Sejm uchwalił zmianę ustawy o udziale Polski w SIS i VIS

Opublikowany: sty 11, 08:06

Podczas 58. posiedzenia Sejmu, przeprowadzono trzecie czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2480 i 2581).

Ustawa została uchwalona przez Sejm RP przy poparciu 428 posłów, sześciu wstrzymało się od głosu, przy ogólnej liczbie obecnych 434 parlamentarzystów. W dalszej kolejności Ustawa zostanie rozpatrzona przez Senat RP.

Wprowadzone zmiany doprecyzowują zakres stosowania przepisów o SIS (System Informacyjny Schengen) i VIS (Wizowy System Informacyjny) po roku ich obowiązywania. Dostosowują też przepisy krajowe do prawa unijnego, tak aby odpowiadały one w większym stopniu założeniom i celom aktów wspólnotowych, odnoszących się do VIS i SIS II (System Informacyjny Schengen drugiej generacji). Nowe rozwiązania stwarzają podstawy prawne, zapewniające uprawnionym instytucjom dostęp do SIS II.

Zasadnicze zmiany polegają na modyfikacji zasad dostępu do poszczególnych kategorii danych SIS oraz dotyczą nałożenia nowych obowiązków na instytucje, które mają bezpośredni dostęp do KSI (Krajowy System Informatyczny).

Po ponadrocznym okresie obowiązywania ustawy o udziale Polski w SIS i VIS – uchwalonej pierwotnie w 2007 r. – pojawiła się konieczność jej nowelizacji w związku z koniecznością właściwego wdrożenia i stosowania przepisów regulujących udział Polski w SIS II i VIS w zakresie:

  • usunięcia wszelkich wątpliwości interpretacyjnych i doprecyzowania zakresu jej stosowania,
  • przygotowania podstaw prawnych, zapewniających uprawnionym organom możliwość dostępu do SIS II bez jakichkolwiek opóźnień, z dniem określonym w unijnych przepisach regulujących utworzenie, funkcjonowanie i
  • dostosowania ustawy do prawa unijnego, tak aby w większym stopniu polskie przepisy odpowiadały założeniom i celom aktów wspólnotowych w zakresie SIS II i VIS, a także umożliwiły udział w SIS drugiej generacji, który ma zastąpić funkcjonujący SIS.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości