Wiadomości

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie oświaty

Opublikowany: sty 26, 09:08

- Cieszę się, że tak znaczną większością głosów udało się przyjąć w Sejmie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty – podkreśliła minister edukacji narodowej Katarzyna Hall podczas piątkowej (23 stycznia) konferencji prasowej.

W piątek w Sejmie odbyło się trzecie czytanie rządowego projektu ustawy. Po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z prac Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, rozpatrzono poprawki zgłoszone przez posłów. Po kilkugodzinnej dyskusji Sejm przyjął projekt ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych innych ustaw. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 254 posłów, 146 parlamentarzystów było przeciw, zaś 8 wstrzymało się od głosu. W związku z przyjęciem projektu nowelizacji przez Sejm, Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże wkrótce jednostkom samorządu terytorialnego, nauczycielom oraz rodzicom materiały informacyjne dotyczące projektowanych zmian.

- Samorządy mogą już spokojnie prowadzić przygotowania do wdrożenia zmian w edukacji oraz informować rodziców, rozmawiać z lokalnymi środowiskami, szukać najlepszego sposobu na przygotowanie szkół na te zmiany – zaznaczyła Minister Hall.

Zgodnie z projektem, przez trzy kolejne lata decyzję o posłaniu sześcioletniego dziecka do szkoły będą podejmowali rodzice. Od 1 września 2012 roku do szkoły obowiązkowo trafią już wszystkie sześciolatki.

Doprecyzowano również zapisy ustawy dotyczące przekazywania szkół innym podmiotom niż jednostki samorządu terytorialnego. Wprowadzono zapis, że możliwe będzie przekazywanie tylko tych szkół, które liczą nie więcej niż 70 uczniów, a zgodę na to musi wyrazić kurator oświaty.

Marszałek Sejmu w najbliższym czasie przekaże do Senatu projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Źródło: www.men.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości