Wiadomości

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości

Opublikowany: wrz 7, 14:53

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zakłada, że o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości należących do Skarbu Państwa będą decydować starostowie. Decyzje o przekształceniu nieruchomości należących do jednostek samorządu terytorialnego będą podejmować wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast lub zarządy powiatów czy województw. Nowe przepisy mają dotyczyć osób, którym oddano w wieczyste użytkowanie nieruchomości zabudowane lub przeznaczone na cele mieszkalne.

Znowelizowana ustawa przewiduje preferencyjne opłaty w przypadku przekształceń. Bonifikatę będą mogły otrzymać osoby, jeżeli dochód miesięczny na jednego członka rodziny za ostatnie półrocze roku poprzedzającego złożenie wniosku nie przekroczy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Osoby spełniające ten warunek będą mogły uzyskać 90 proc. bonifikaty. 50-proc. bonifikatą zostaną objęci wieczyści użytkownicy i ich prawni spadkobiercy, którzy prawo użytkowania wieczystego otrzymali przed 5 grudnia 1990 r. Nowe prawo przewiduje również możliwość ratalnej spłaty należności rozłożonych na 10 do 20 lat.

Według ministerstwa sprawiedliwości, na koniec 2005 roku w Polsce było ponad 619,8 tys. nieruchomości, które mogłyby być objęte przekształceniem wieczystym. Dotyczy to ponad 1 mln 385 tys. osób. Ustawa objęłaby także ponad 6 tys. 780 spółdzielni.

Teraz znowelizowana ustawa trafi do Senatu. Zgodnie z zapisami ustawy, nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2008 roku.

Źródło: www.mb.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości