Wiadomości

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne

Opublikowany: wrz 19, 23:55

W dniu 16 września 2011 r. posłowie przyjęli wszystkie z 12 poprawek zgłoszonych przez Senat RP i ostatecznie uchwalili ustawę o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne dotyczy m.in. usług o podwyższonej opłacie i służy zwiększeniu ochrony użytkowników końcowych i abonentów przed nadużyciami związanymi z korzystaniem z takich usług. Przepisy ustawy, po ich modyfikacji w wyniku przyjętych poprawek Senatu RP, m. in.:

  • poszerzają obowiązki informacyjne wobec odbiorców usług o podwyższonej opłacie, w szczególności w zakresie sposobu podawania informacji o cenie i numerze usługi tego rodzaju oraz nazwy podmiotu realizującego dodatkowe świadczenie,
  • wprowadzają obowiązek zawarcia wyraźnej informacji, iż usługa świadczona na danym numerze wymaga subskrypcji. Jednocześnie, dostawca usługi o podwyższonej opłacie świadczonej na zasadzie subskrypcji będzie obowiązany do umożliwienia abonentowi dokonania rezygnacji z tej usługi w każdym czasie,
  • umożliwiają różnorodne sposoby blokowania zarówno połączeń wychodzących na numery o podwyższonej opłacie, jak i połączeń przychodzących z takich numerów, dając abonentowi nieodpłatną możliwość:

- całkowitej blokady połączeń na numery o podwyższonej opłacie,

- blokowania połączeń na numery poszczególnych rodzajów usług o podwyższonej opłacie,

- określenia progu kwotowego po przekroczeniu którego dostawca będzie obowiązany do zablokowania możliwości wykonywania połączeń na numery usług o podwyższonej opłacie i odbierania połączeń z takich numerów. Dostawca będzie obowiązany oferować abonentom co najmniej trzy progi kwotowe, które wynoszą 35, 100 i 200 złotych,

- określenia maksymalnej ceny za jednostkę rozliczeniową usługi albo ceny za połączenie, w przypadku usługi taryfikowanej za całe połączenie i nieodpłatnego blokowania połączeń wychodzących na numery usług o podwyższonej opłacie, których cena przekracza cenę maksymalną określoną przez abonenta w żądaniu

przy założeniu, że takie połączenia nie będą powodowały obowiązku zapłaty po stronie abonenta,

* poszerzają katalog niezbędnych informacji, jakie podmiot realizujący dodatkowe świadczenie, o którym mowa w art. 64 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego, obowiązany jest przekazać Prezesowi UKE, który prowadzi jawny rejestr numerów wykorzystywanych do świadczenia tego rodzaju usług, * umożliwiają dopuszczenie urządzenia radiowego do czasowego używania bez konieczności uzyskiwania pozwolenia radiowego, w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji na okres nieprzekraczający 30 dni i określają zasady i tryb wydawania decyzji Prezesa UKE dopuszczającej czasowe używanie urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji, * wprowadzają możliwość doręczania decyzji i innych pism w sprawach dotyczących pozwoleń radiowych oraz rezerwacji częstotliwości, poprzez ich obwieszczenie na stronie podmiotowej BIP UKE.

Brak wypełniania lub nienależyte wypełnianie obowiązków określonych w art. 64, art. 64a i art. 65 Prawa telekomunikacyjnego zagrożone będzie karą pieniężną.

Ustawa zostanie skierowana do podpisu Prezydenta RP.

Źródło: www.uke.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości