Wiadomości

Sejm jednak wyrzuci ustawę o PIT do kosza ?

Opublikowany: lis 20, 08:56

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy o PIT w całości. Nakłada ona na pracodawców obowiązek rozliczenia deklaracji podatkowych swoich pracowników. Konfederacja Pracodawców Polskich – która od początku była aktywnie zaangażowania w prace nad nowelizacją ustawy, wielokrotnie apelowała do Parlamentarzystów o jej odrzucenie liczy, że zdrowy rozsądek wygra także podczas głosowania w Sejmie i ta zła, zdaniem KPP, ustawa w całości trafi do kosza.

Stanowisko Senatu w sprawie odrzucenia ustawy o PIT poparło na wtorkowym głosowaniu 19 posłów, 18 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Przed nami głosowanie w Sejmie. KPP liczy, że nasze argumenty oraz zdrowy rozsądek zwyciężą także i tam i nie uda się przegłosować senackiego „veta” dla nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

- Cieszymy się, że członkowie Komisji uwzględnili nasze argumenty i przychylili się do stanowiska Konfederacji Pracodawców Polskich. Warto podkreślić, że dopiero na poziomie Senatu organizacje pracodawców miały możliwość udziału w rzeczywistych pracach merytorycznych nad inicjatywą oraz zaprezentowania swojego stanowiska – mówi ekspert KPP, Adam Ambrozik.

Przypominamy, że ta ustawa nakłada na płatnika-pracodawcę obowiązek rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za podatnika-pracownika, która nie oświadczy do 15 stycznia następnego roku, że chce to zrobić osobiście lub uzyskał przychody w danym roku podatkowym z innych źródeł. W przypadku braku oświadczenia podatnika pracodawca zobowiązany jest złożyć do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego, roczne obliczenie podatku. Istnieje duże ryzyko, że pracownicy nie będą wywiązywać się należycie z nałożonego obowiązku składania oświadczenia pracodawcy, szczególnie, jeżeli posiadają kilka źródeł utrzymania. W konsekwencji do urzędów skarbowych składanych będzie kilka oświadczeń o dochodach jednego podatnika. Spowoduje to chaos i błędne obliczenie podatku, gdyż każdy pracodawca rozliczy dochody i podatek, tak jakby był jedynym płatnikiem. Wielokrotnie zostaną naliczone koszty uzyskania przychodów oraz kwota wolna od podatku, co spowoduje, że rozliczenie roczne podatnika będzie nieprawidłowe i nie przyniesie zamierzonego w projekcie celu.

Dlatego Konfederacja postuluje przeniesienie obowiązku dokonania obliczenia rocznego zeznania podatkowego na właściwe dla podatników urzędy skarbowe, które dysponuję pełną informacją o dochodach podatnika. Taki model systemu funkcjonuje w wielu państwach Unii Europejskiej i jest z pewnością wart naśladowania.

- Jesteśmy przekonani, że zmiana ta zaowocowałaby zmniejszeniem obowiązków biurokratycznych polskich przedsiębiorców oraz wzrostem konkurencyjności polskiej gospodarki. Zmiany takie są szczególnie pożądane w okresie spowolnienia gospodarczego – dodaje Ambrozik.

Żródło: www.kpp.org.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości