Wiadomości

Ścisły nadzór importu tekstyliów i odzieży z Chin w 2008 r.

Opublikowany: paź 11, 11:55

Ministerstwo Gospodarki uprzejmie informuje, że zgodnie z porozumieniem z 2005 r. zawartym przez Komisję Europejską i Ministerstwo Handlu Chin, o ustanowieniu limitów importowych do UE na lata 2005-2007 na tekstylia i odzież pochodzącą z Chin, z dniem 31 grudnia 2007 r. wygasają kontyngenty ilościowe w imporcie do UE dziesięciu kategorii tekstylno-odzieżowych z Chin.

Jednocześnie w celu dalszego ścisłego monitoringu sytuacji w imporcie do UE tekstyliów i odzieży z Chin, Komisja Europejska i państwa członkowskie UE zadecydowały w dniu 9 października 2007 r. o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2008 r. systemu podwójnej kontroli importu (licencyjny nadzór uprzedni double-checking) dla ośmiu najbardziej wrażliwych kategorii towarów tekstylno-odzieżowych pochodzących z Chin.

Nowy system nadzoru double-checking obejmie osiem kategorii tekstylno-odzieżowych: podkoszulki (kat. 4), pulowery (kat. 5), spodnie męskie (kat. 6 ), bluzki (kat. 7), bielizna pościelowa (kat. 20), suknie (kat. 26), biustonosze (kat. 31) oraz przędza lniana (kat. 115).

Będzie to oznaczało obowiązek uzyskania licencji eksportowej w Chinach, a następnie na tej podstawie pozwolenia na przywóz wydanego w którymkolwiek państwie członkowskim UE (w przypadku Polski – przez Ministra Gospodarki). System nadzoru double-checking będzie dotyczył towarów wysłanych z Chin począwszy od 1 stycznia 2008 r.

Dla wysyłek z Chin dokonywanych jeszcze w 2007 r. nadal (do dnia 31 marca 2008 r.) obowiązuje system kontyngentów ilościowych dla dziesięciu kategorii tekstylno-odzieżowych, w kształcie jaki obowiązuje on obecnie.

Dlatego też istotna będzie data wysyłki. Organy celne będą ją weryfikowały na podstawie stosownych dokumentów przewozowych (np. konosament).

W celu zapewnienia „płynnego” wejścia w życie nowego systemu nadzoru importu, w projekcie rozporządzenia Komisji Europejskiej przewidziano możliwość złożenia wniosków o wydanie stosownych pozwoleń w ramach systemu double-checking już w grudniu 2007 r.

O dacie publikacji nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej Ministerstwo Gospodarki poinformuje w osobnym komunikacie.

Źródło: www.mg.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości