Wiadomości

Samorządowe Kolegia Odwoławcze

Opublikowany: kwi 15, 14:21

W chwili obecnej w Polsce funkcjonuje 49 Samorządowych Kolegiów Odwoławczych. Prezesi SKO powoływani są przez Prezesa Rady Ministrów na 6 – letnią kadencję. Nadzór nad działalnością administracyjną kolegiów sprawuje Prezes Rady Ministrów. W 2006 r. Prezes Rady Ministrów, działając na podstawie art. 3a ust. 2 ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych, powierzył wykonywanie tego nadzoru ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej. Kompetencje w tym zakresie w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przypisane zostały Departamentowi Kontroli, Skarg i Wniosków oraz Departamentowi Administracji Publicznej.

Nadzór ten obejmuje m.in.:

  • przeprowadzanie kontroli organizacji i warunków pracy kolegiów, w tym na badaniu: prawidłowości stosowania przepisów regulaminu organizacyjnego, terminowości załatwiania spraw oraz stanu zaległości – ze szczególnym uwzględnieniem spraw, w których postępowanie administracyjne trwa dłużej niż 6 miesięcy, prowadzenia ksiąg i innych urządzeń ewidencyjnych oraz rzetelności sporządzania informacji o działalności kolegium;
  • analizę rocznych informacji o działalności kolegium;
  • rozpatrywanie skarg na pozaorzeczniczą działalność kolegiów;
  • badanie zachowania trybu i wymogów wyłaniania kandydatów na prezesa kolegium;
  • badanie zachowania trybu i wymogów wyłaniania kandydatów na członków kolegium;
  • badanie prawidłowości przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia okoliczności faktycznych i * badanie prawidłowości przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego i postępowania dyscyplinarnego w celu ustalenia okoliczności faktycznych i prawnych uzasadniających ukaranie członka kolegium.

Samorządowe kolegia odwoławcze są organami wyższego stopnia (II instancji) w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego i ustawy – Ordynacja podatkowa, w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Kolegia są organami właściwymi w szczególności do rozpatrywania odwołań od decyzji, zażaleń na postanowienia, żądań wznowienia postępowania lub do stwierdzania nieważności decyzji. Tylko w ubiegłym roku do wszystkich SKO wpłynęło prawie 200 tysięcy spraw. Wśród spraw administracyjnych, które wpływały do kolegiów, większość dotyczyła podatków, opłat lokalnych, zobowiązań podatkowych, pomocy społecznej i zagospodarowania przestrzennego.

Obszar właściwości miejscowej kolegium określa w drodze rozporządzenia Prezes Rady Ministrów, na wniosek Krajowej Reprezentacji Samorządowych Kolegiów Odwoławczych. Kolegium mające siedzibę w mieście będącym siedzibą władz samorządu województwa jest organem wyższego stopnia w stosunku do organów samorządu województwa. Samorządowe kolegium odwoławcze jest państwową jednostką budżetową, podmiotem samodzielnym, posiadającym własny zakres kompetencji oraz budżet.

Organami kolegium są: Zgromadzenie Ogólne Kolegium oraz Prezes Kolegium. W skład kolegium wchodzą: prezes, wiceprezes oraz pozostali członkowie kolegium. Prezesa kolegium powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek zgromadzenia ogólnego kolegium, spośród dwóch kandydatów będących etatowymi członkami SKO.

Źródło: www.mswia.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości