Wiadomości

Rząd zwiększa obszar wolności gospodarczej i ułatwia zakładanie spółek z o.o.

Opublikowany: lis 23, 07:54

Rząd przyjął dwa projekty ustaw, które są częścią pakietu deregulacyjnego. Zaproponowane rozwiązania są podstawą zmiany filozofii tworzenia prawa, a szczególnie wypracowania innej relacji na linii państwo – obywatel. Ma temu służyć redukcja obowiązków administracyjnych nałożonych na obywateli i przedsiębiorców, a także ułatwienia i uproszczenia procedur zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadza zmiany merytoryczne w około 90 obowiązujących ustawach. Likwidacja barier i zmniejszenie ograniczeń jest najlepszym, bo bezkosztowym sposobem na usunięcie utrudnień i pobudzenie rozwoju gospodarczego. Zaproponowane przez rząd ograniczenie sfery regulacyjnej państwa pozwoli zwiększyć obszar wolności gospodarczej oraz przyczyni się do zmniejszenia zachowań korupcyjnych.

Przedstawiony w projekcie ustawy pakiet zmian dotyczy szeroko pojętej działalności gospodarczej. Uwzględniono w nim propozycje zgłaszane przez środowiska przedsiębiorców i organizacje gospodarcze. Jedną z ważnych zmian jest ograniczenie koncesji, zezwoleń, rejestrów, licencji itp.

Zamiast składać zaświadczenia, obywatel będzie składać oświadczenia, np. o dochodach, niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego czy składkami do ZUS. Można będzie również składać w urzędach kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie (dyplomy, świadectwa ukończenia szkoły) oraz kopie odpisów aktów stanu cywilnego. W przypadku uzasadnionego podejrzenia oświadczenia nieprawdy zainteresowany organ będzie mógł samodzielnie uzyskać informacje od właściwego urzędu skarbowego lub ZUS.

Organy administracji od 1 lipca 2011 r. nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zniesiono obowiązek składania zaświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Przedsiębiorca będzie jedynie składał oświadczenie o posiadanych numerach NIP oraz REGON lub będzie te numery wpisywał do składanego wniosku.

W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw zaproponowano przepisy, które ułatwią i przyspieszą zakładanie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także uproszczą procedurę ich rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółkę z o.o., utworzoną przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnianego w systemie teleinformatycznym, będzie można zarejestrować przez internet w ciągu jednego dnia (tryb S24). Umowa takiej spółki nie będzie wymagać aktu notarialnego. Te przepisy odnoszą się wyłącznie do spółek z o.o., ponieważ są one najbardziej popularne wśród przedsiębiorców decydujących się na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości