Wiadomości

Rząd wspiera budowę stadionów na Euro 2012

Opublikowany: lut 6, 14:37

Premier Donald Tusk poinformował o przekazaniu miastom po tysiąc euro na jedno krzesełko projektów stadionów zgłoszonych do UEFA. Poznań i Wrocław otrzymają rządowe wsparcie w wysokości 30 milionów euro, zaś Gdańsk 40 milionów euro. Prezydenci 3 miast zaprezentowali projekty oraz harmonogram budowy stadionów na Euro 2012.

Nowoczesne trybuny na kilkadziesiąt tysięcy kibiców, podgrzewane murawy, praktyczne zadaszenia, hotele, restauracje, powierzchnie handlowo – usługowe oraz parkingi na kilka tysięcy samochodów – tak będą wyglądały stadiony na Euro 2012. W środę, 6 lutego podczas spotkania z mediami Premier Donald Tusk przedstawił rządową propozycję wsparcia finansowego budowy stadionów. Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki oraz prezydenci miast – gospodarzy Euro 2012 przedstawili natomiast projekty oraz plan budowy czterech supernowoczesnych stadionów.

Rządowa propozycja, którą przedstawił Premier Donald Tusk zakłada wsparcie finansowe dla miast budujących stadiony na Euro w kwocie po tysiąc euro na jedno krzesełko projektów stadionów zgłoszonych do UEFA. Pieniądze z budżetu państwa zasilą konta samorządów i umożliwią szybką budowę. Fakt przekazania tak dużych pieniędzy samorządom świadczy o tym, że budowa stadionów oraz sprawna organizacja Euro 2012 to priorytety rządu.

Premier Donald Tusk poinformował również o powołaniu Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Przewodniczącym Komitetu będzie sam Premier, a w skład Komitetu wejdą m.in. wybrani członkowie Rady Ministrów (Minister Rozwoju Regionalnego, Minister Infrastruktury, Minister Sportu), prezydenci 3 miast-gospodarzy oraz szefowie 4 klubów parlamentarnych. Głównym zadaniem Komitetu Euro 2012 będzie koordynacja prac związanych z przygotowaniem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie.

W swoim wystąpieniu Premier Donald Tusk przedstawił wizję współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą w kontekście organizacji Euro 2012. Minister Sportu i Turystyki prowadzi negocjacje międzypaństwowe w celu podpisania Umowy między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską o współpracy przy organizowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy 2012 roku w piłce nożnej. Umowa będzie podpisana w trakcie najbliższej wizyty Prezesa Rady Ministrów na Ukrainie. W sprawnej organizacji Euro 2012 ma pomóc także Polsko – Ukraiński Komitet do spraw Przygotowania i Przeprowadzenia Euro 2012 oraz wspólne działania w ramach stałych międzyrządowych grup roboczych.

W trakcie spotkania z dziennikarzami Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki, przedstawił stan przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 zarówno w kontekście budowy stadionów, jak również 24 centrów pobytowo – treningowych dla drużyn uczestniczących w Euro 2012 oraz pozostałej infrastruktury umożliwiającej sprawne zorganizowanie Mistrzostw Europy.

W najbliższych dniach zostanie powołany prezes spółki „PL.2012” utworzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, która zajmie się prowadzeniem, koordynowaniem i nadzorowaniem przedsięwzięć Euro 2012. W ostatnich tygodniach Minister Sportu i Turystyki rozpoczął nabór na to stanowisko. Rozmowy są prowadzone z najlepszymi menedżerami w kraju.

Podczas środowego spotkania zaprezentowane zostały 3 stadiony: Baltic Arena w Gdańsku, Stadion Miejski w Poznaniu oraz stadion we Wrocławiu. Projekt oraz plan budowy Baltic Areny w Gdańsku przedstawił prezydent Paweł Adamowicz, Stadionu Miejskiego w Poznaniu zastępca prezydenta Maciej Frankiewicz, natomiast stadionu we Wrocławiu prezydent Rafał Dutkiewicz. Koncepcję Stadionu Narodowego przedstawił w piątek, 1 lutego, na specjalnej konferencji prasowej Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki.

Stadion Narodowy w Warszawie

Od listopada 2007 roku trwają prace projektowe prowadzone przez konsorcjum JSK Architekci Sp. z o. o., wraz z GMP International GmbH, Schlaich Bergermann und Partner GmbH. Stadion Narodowy, który wraz z kompleksem będzie zajmował powierzchnię aż 39 ha, zmieści 55.000 kibiców. W ramach kompleksu powstaną parkingi na 1.700 pojazdów oraz 130.000 m kw. powierzchni handlowo – usługowych i konferencyjnych. Prace budowlane rozpoczną się w styczniu 2009 roku. Zakończenie budowy Stadionu Narodowego zaplanowano na czerwiec 2011 roku.

Stadion Baltic Arena w Gdańsku

Projekt „bursztynowego stadionu” został uznany przez UEFA za najpiękniejszy spośród wszystkich projektów przedstawionych przez Polskę i Ukrainę. Będzie mieścił 44.000 kibiców. W ramach kompleksu powstanie hotel, restauracje i powierzchnia handlowo – usługowa. Projekt zakłada budowę 7.000 miejsc postojowych. Trybuny stadionu będą całkowicie zadaszone. Prace projektowe prowadzone są od stycznia 2008 roku przez Rohde – Kellermann – Wawrowsky z Dusseldorfu. Prace budowlane rozpoczną się w grudniu 2008 roku, a zakończenie budowy przewidziano na czerwiec 2010 roku.

Stadion Miejski w Poznaniu

Stadion Miejski w Poznaniu powstanie na bazie dzisiejszego stadionu Lecha.

Po zakończeniu przebudowy na trybunach będzie mogło zasiąść nawet 47.000 kibiców. Projekt zakłada budowę zaplecza handlowego i usługowego oraz parkingów dla 4.400 pojazdów. Ukończenie prac projektowych nastąpi do 30 maja 2008 roku. Prace budowlane rozpoczną się w II połowie 2008 roku, a rozbudowa stadionu ma się zakończyć już w czerwcu 2010 roku.

Stadion Miejski we Wrocławiu

Wrocławski stadion wraz z kompleksem zajmie obszar 21 ha. 40.765 miejsc na trybunach, 1200 m. kw. powierzchni handlowo – usługowych, 11.000 m. kw. powierzchni biurowych, 4.800 miejsc parkingowych – to podstawowe parametry planowanej inwestycji. Prace projektowe trwają od października 2007 roku, a prowadzi je firma JSK Architekci Sp. z o. o. Prace budowlane rozpoczną się w II połowie 2008 roku. Termin otwarcia stadionu zaplanowano na koniec 2010 roku.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości