Wiadomości

Rząd przyjął ustawy ważne dla gospodarki i finansów

Opublikowany: paź 20, 08:23

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła m.in. projekty ustaw: o finansach publicznych, o swobodzie działalności gospodarczej oraz o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Rozwiązania zaproponowane przez ustawę o finansach publicznych mają zapewnić jawność i przejrzystość finansów publicznych, a w efekcie lepszą kontrolę wydawania pieniędzy z publicznej kasy. – Jest to ustawa gruntownie konsolidująca i porządkująca sektor finansów publicznych – podkreślił minister finansów Jacek Rostowski.

Rząd proponuje likwidację wszystkich gospodarstw pomocniczych (np. kasyn wojskowych, ośrodków wypoczynkowych) oraz państwowych zakładów budżetowych (np. ośrodków szkoleniowych). Pozostaną jedynie samorządowe zakłady budżetowe, ale tylko te, które zajmują się m.in. gospodarką mieszkaniową, gospodarowaniem lokalami użytkowymi i usługami komunalnymi.

Jak poinformował minister Rostowski, jednym z zadań ustawy jest także stopniowe wprowadzanie budżetu zadaniowego w coraz szerszym zakresie i w coraz większym stopniu szczegółowości. – Ułatwi to egzekwowanie oraz wzmocni efektywność wydatkowania pieniądza publicznego – zaznaczył.

Do polskiego systemu finansów publicznych ma być wprowadzony wieloletni plan finansowy państwa, uchwalany przez rząd na cztery lata budżetowe. – Pozwoli to osiągnąć pewną przewidywalność budżetową i pewną stabilność – wyjaśnił minister. Do końca czerwca 2009 r. ma być stworzony pierwszy tego typu dokument obejmujący lata 2009–2012. Przewidziano również zaostrzenie tzw. norm ostrożnościowych w budżecie państwa. Wzmocniony ma być audyt wewnętrzny, czyli system wewnętrznej kontroli, w całej administracji państwowej.

Rada Ministrów przyjęła dziś również projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. – To są dobre wiadomości dla tych wszystkich, którzy prowadzą i zamierzają prowadzić działalność – stwierdził wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Zawarte w ustawie rozwiązania ułatwią prowadzenie i rejestrowanie działalności gospodarczej oraz zmniejszą uciążliwość kontroli. Zgodnie z projektem, kontrole mają być krótsze i dostosowane do wielkości firmy. Projekt przyjmuje zasadę, że to nie przedsiębiorca będzie kontrolowany, ale prowadzona przez niego działalność gospodarcza. Docelowo, przedsiębiorca będzie wypełniał jedynie wniosek o rejestrację firmy na stronie internetowej, który wyśle na adres specjalnej platformy informatycznej – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). – Bardzo ważne jest, by mobilizować nasze małe i średnie firmy do aktywności na rynkach międzynarodowych – stąd też system Centralnej Ewidencji. Chcemy, by była ona w tych wszystkich językach, które są kluczowe dla współpracy gospodarczej naszego kraju, tak aby ułatwiać kontakt małych i średnich firm w relacjach globalnych – zaznaczył wicepremier.

Wszystkie formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej będzie można załatwić zgodnie z zasadą „jednego okienka”. W dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą.

Rada Ministrów przyjęła również projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Dzięki nowym przepisom firmy komercyjne wspólnie z samorządami będą mogły sprawniej budować m.in. szkoły, szpitale, hale sportowe, oczyszczalnie ścieków, drogi. Zlikwidowany zostanie obowiązek przeprowadzania kosztownych i uciążliwych analiz poprzedzających rozpoczęcie inwestycji. Nowa ustawa ma ułatwić współdziałanie podmiotów publicznych i prywatnych, co spowoduje szybsze powstawanie w Polsce m.in. nowych inwestycji infrastrukturalnych i komunalnych.

Źródło: www.premier.gov.pl

Skomentuj ten artykuł na forum

Szukaj w serwisie

Wzory pozwów, wniosków, umów i innych pism

Wiadomości i porady prawne

Konkordat między Rzeczpospolita Polską a Stolicą Apostolską

Rzeczpospolita Polska i Stolica Apostolska potwierdzają, że Państwo i Kościół katolicki są — każde w swej dziedzinie — niezależne i autonomiczne oraz zobowiązują się do pełnego poszanowania tej zasady we wzajemnych stosunkach i we współdziałaniu dla rozwoju człowieka i dobra wspólnego.

Czytaj dalej


Więcej

Porada prawna - Prenumerata RSS

Zaprenumeruj aktualności i porady

Archiwum wiadomości